Chorvatská republika si mezi státy regionu, které jinak nejsou členy EU, udržuje postavení hospodářského tahouna. Tuto skutečnost země potvrdila splněním Kodaňských kritérií a následným vstupem do EU k letošnímu prvnímu červenci. Pro unijní finance znamená přistoupení Chorvatska jak zdroj nových příjmů, tak i existenci další země, způsobilé k čerpání prostředků z evropských fondů. Chorvatská republika svým přistoupením k unii přispěje ke snížení průměrného národního důchodu EU, což může znamenat, že některé členské státy, které dosud splňovaly kritéria pro čerpání unijních prostředků, v budoucnu možnost využití těchto zdrojů alespoň částečně ztratí.
TŘETÍ OD KONCE V EU
Z hlediska ekonomické úrovně představuje Chorvatsko třetí nejméně rozvinutý stát Evropské unie. Chorvatský hrubý domácí produkt na osobu byl v roce 2012 podle parity kupní síly ekvivalentem asi 61 % průměru HDP/os. EU (viz graf).Ze skupiny států sousedících s Chorvatskem je chorvatská ekonomika výkonem srovnatelná pouze s hospodářstvím Srbska. Podle parity kupní síly byl v roce 2011 srbský HDP o 0,6 % vyšší než HDP Chorvatska, nicméně z důvodu početnější populace Srbska vykázalo Chorvatsko vyšší ekonomickou úroveň. HDP/os. Chorvatska odpovídal asi 19 487 mezinárodních dolarů, kdežto HDP/os. Srbska byl roven jen 11 887 mezinárodních dolarů.
Ve srovnání s Českem zaostává Chorvatsko jak z pohledu ekonomické síly (což je částečně způsobeno menším počtem obyvatel Chorvatska), tak též z hlediska ekonomické úrovně. HDP Česka byl v roce 2012 více než třikrát větší než chorvatský HDP.
NĚKOLIKALETÝ PROPAD HOSPODÁŘSTVÍ
Navzdory úspěchu ve smyslu vstupu Chorvatska do EU se jeho ekonomice nedaří. Mezi lety 2009 a 2012 se chorvatské hospodářství propadalo ročně v průměru o -2,8 % HDP (s největším propadem ekonomického výkonu v roce 2009 - tehdy šlo o -6,9 % - a postupným zlepšováním situace v dalších letech). Na ochlazování ekonomického růstu země měl vliv zejména pokles zahraniční poptávky států EU v době hospodářské recese, problémy s financováním chorvatských podniků v souvislosti s nejistým postavením zahraničních bank působících v Chorvatsku a pokles domácí poptávky, vyvolaný především vysokým zadlužením domácností. Jednu z nejdůležitějších prorůstových složek chorvatské ekonomiky představuje cestovní ruch, který v průměru generuje asi pětinu jejího HDP.Struktura ekonomiky Chorvatska odpovídá rozdělení typickému pro přímořské země orientované na cestovní ruch. Vyznačuje se tak dominantním postavením služeb ve struktuře hospodářství. V případě Chorvatska v roce 2011 služby generovaly asi 68,4 % HDP. Průmysl vytvořil přibližně 26,5 % a zemědělství 5,1 % HDP.
Otevřenost chorvatské ekonomiky (měřeno podílem obratu zahraničního obchodu na HDP) byla v roce 2011 asi 61 %. Ve srovnání s Českem, v jehož případě indikátor vykazoval 111 %, se tedy jedná o zemi výrazně méně integrovanou do mezinárodního obchodu.
OBCHODŮ S ČESKEM PŘIBUDE
Mezi nejdůležitější exportní partnery Chorvatska patří Itálie (15,8 % celkového vývozu), Bosna a Hercegovina (12,2 %), Německo (10,1 %), Slovinsko (8,3 %) a Rakousko (5,7 %).Mezi nejvýznamnější importní partnery země se řadí Itálie (16,3 % celkového dovozu), Německo (12,6 %), Rusko (7,2 %), Čína (7,1 %) a Slovinsko (6,2 %). Kvůli dopadům světové ekonomické krize došlo v letech 2009 a 2010 k poklesu obratu zahraničního obchodu Chorvatska, který se vrátil k růstu až během roku 2011. V roce 2011 činil celkový obrat zahraničního obchodu země 52,3 miliardy dolarů, což je ovšem stále pod předkrizovou úrovní obchodu z roku 2008 (63,9 miliardy dolarů).
Chorvatsko se na celkovém obratu zahraničního obchodu Česka podílí přibližně 0,2 %. Vývoz z Česka do Chorvatska má za posledních pět let spíše klesající tendenci. Nejdůležitějším obchodním artiklem, který ČR do Chorvatska vyváží, jsou stroje a dopravní prostředky. Jejich vývoz však v roce 2012 meziročně poklesl o 19,6 %. Z hlediska dovozu jsou rovněž nejdůležitější zbožovou skupinou. Import strojů a dopravních prostředků z Chorvatska je nicméně ve vztahu k celkovému dovozu Česka zanedbatelný. Obecně lze říci, že vstup Chorvatska do EU přispěje jak k prohloubení jeho integrace do mezinárodního obchodu, tak k zintenzivnění obchodních vztahů s Českem.
Budoucí úspěšnost chorvatského hospodářství je závislá na vývoji jeho konkurenceschopnosti. Ta se podle Světového ekonomického fóra (World Economic Forum) zhoršila. V roce 2013 obsadila země na škále konkurenceschopnosti ekonomik 81. příčku ze 144 hodnocených států, kdežto v roce 2012 bylo umístění Chorvatska o pět pozic lepší. Pro srovnání: česká ekonomika se v roce 2013 umístila na 39. příčce, což je meziročně o jednu pozici horší výsledek. Největším potenciálem ekonomiky Chorvatské republiky je její kvalifikovaná pracovní síla, relativně dobrá infrastruktura a vysoká míra vzdělanosti obyvatel.
Autor pracuje pro odbor ekonomických analýz, MPO
Chorvatské hospodářství
68,4 %
hrubého domácího produktu Chorvatska vytvářel v roce 2011 sektor služeb.
61 %
Otevřenost chorvatské ekonomiky, měřeno podílem obratu zahraničního obchodu na HDP, byla v roce 2011 asi 61 %. Pro porovnání - v případě Česka se jednalo o 111 %.
Na fotografii je most Maslenica nedaleko města Zadar. Most je součástí významné chorvatské dálnice A1, která spojuje mimo jiné Záhřeb a Split.
Foto: Shutterstock
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist