Lékařské přístroje dovolují stále přesnější mapování aktivity lidského mozku. Řada zajímavých výzkumů pomocí funkční magnetické rezonance či magnetoencefalografie testovala, co se v mozku děje, když hrajeme šachy.Šachy jsou logickou hrou a logické operace zpracováváme v levé hemisféře. Přirozeně se tedy aktivují centra odpovědná za výpočty, ale navíc i centra zpracování přirozeného jazyka (šachista si předříkává nejen samotné varianty, ale vede se sebou i tichý dialog - "Měl bych přejít do koncovky?" či "Mám mu obětovat figuru?"). Pro mnohé překvapivě se však na šachovém umění výrazně podílí i pravá hemisféra, kde se aktivují centra odpovědná za zpracování geometrických vzorů - takto vlastně vidíme v šachových pozicích různá slabá a silná pole nebo nebezpečné diagonály.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se