V poválečných rakouských dějinách téměř neexistovalo, aby volby vyhrál někdo jiný než sociální demokraté nebo lidovci. Před blížícími se volbami je situace přece jen trochu jiná - pozice dvou hegemonů už není tak výsadní jako kdysi. Po druhé světové válce získávali socialisté a lidovci ve volbách do celostátního parlamentu - Národní rady společně od 83 do 94 procent všech platných hlasů. Problémy Rakouska pak často řešili společně formou velké koalice. Uvedené specifikum pramenilo z poučení ze stinných stránek dějin. Mezi dvěma světovými válkami hluboké ideologické příkopy mezi pravicí a levicí způsobily přenesení vzájemných sporů od jednacích stolů do ulic. Zde končívaly tragicky. Jednu chvíli vyústily dokonce v občanskou válku. Když se oponenti nedlouho poté stkali ve stejných nacistických lágrech, pochopili, že dělali něco špatně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se