Pět let po vypuknutí krize hrají centrální banky zcela jinou roli, než tomu bylo dříve. Jejich obrovské posílení je dáno nesmyslnou důvěrou v to, že problémy všech se vyřeší tím, že jim natisknete více peněz.

Všechny programy tzv. kvantitativního uvolňování a odkupu státních dluhopisů problematických zemí Evropy ústí jen v jediné. Centrální bankéři ovládají svět a to je cesta do pekel. Není nic horšího, než když úředníci nabývají na síle a ruka trhu slábne. S tím souvisí i neustále se zvyšující regulace, protože podle politiků krizi zavinila právě nedostatečná regulace. Přitom tomu bylo právě naopak. Americká administrativa totiž v roce 1977 přišla se zákonem Community Reinvestment Act, který bankám nakazoval, aby půjčovaly peníze nezávisle na bonitě dlužníků.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se