Z čeho vycházíte při návrhu polohovací jednotky?

V první řadě z požadavků zákazníka na přesnost, dynamiku a zatížení. V některých případech dostáváme zadání ve formě 3D modelů, grafů, obrázků. Po naší podrobné technické analýze a posouzení navrhneme zákazníkovi optimální řešení s přihlédnutím na poměr cena/výkon.

Na čem závisí rozhodnutí, zda použít lineární motor nebo jiný způsob pohonu?

Z hlediska technického řešení jsou to požadavky aplikace - přesnost, dynamika a mechanické uspořádání. Druhým nezanedbatelným hlediskem je cena. Již od první diskuze se zákazníkem o jeho aplikaci se snažíme zjistit veškeré technické detaily problému. Někdy je pro zákazníka vhodnější varianta použití lineárního motoru, i když to tak zpočátku nevypadalo. Lineárním motorem lze v principu realizovat téměř všechny varianty polohovacích jednotek. Automobilové montážní linky, balicí a polygrafické stroje, zařízení na zpracování různých materiálů, farmaceutický průmysl, obráběcí stroje, ale i roboti v medicíně - prostě všechny stroje vyžadující přesnost, plynulé řízení rychlosti, spolehlivost a dlouhou životnost.

Jaké typy lineárních systémů nabízíte?

Kompletní polohovací jednotky s kuličkovými šrouby, ozubenými řemeny, ale hlavní důraz je kladen na řešení s lineárními motory. U klasických pohonů se šrouby a řemeny jsme schopni jednotku zajistit i včetně motoru, ať už krokového, nebo servomotoru.

U kompletních zástavbových polohovacích jednotek vzrůstá cena vlivem komponent tvořících stator lineárního motoru. Nehledají zákazníci raději levnější řešení?

Hledají alternativní řešení, ale z hlediska technických požadavků ho někdy těžko najdou, zejména pokud z nějakého požadavku nesleví.

Dá se říci, že je použití lineárních motorů sice cenově náročnější, ale cena je vyrovnaná tím, že mají bezúdržbový provoz a vysokou životnost?

Ano. S výrokem "cenově náročnější" mohu souhlasit jen do určité míry. Závisí to na konkrétních technických požadavcích zákazníka. V některých případech může být technicky předimenzované a cenově náročnější i klasické řešení pomocí kuličkového šroubu. Například u dlouhých posuvů s velkou dynamikou, kde je nebezpečí průhybů dlouhého šroubu a vysoké vibrace při vyšších rychlostech.

Na čem závisí výsledná přesnost polohování?

Převážně na typu odměřování - zpětná vazba pro regulaci pohonu. Dále pak na mechanickém uspořádání, vhodné volbě komponentů a finální preciznosti montáže jednotky.

Základní komponenty polohovací jednotky, jako lineární vedení a mechanismus pohonu, jsou zastavěny do samostatného samonosného nosníku. Vaší "specialitou" jsou nosníky s hliníkovými profily. Má jejich využití nějaká omezení?

Tvarové omezení v zásadě neexistuje. Z hlediska samotné výroby hliníkových profilů (lisování) jsou technické výrobní limity v celkovém rozměru v průřezu, hmotnosti a délce.

Připravujete zákazníkům více variant pro realizaci posuvových jednotek z pohledu polohovacích operací, jejich ceny a konstrukčních možností?

Již v průběhu poptávkového řízení se snažíme se zákazníkem probrat aplikaci co nejdetailněji, abychom byli schopni předložit více variant. Samozřejmě se vždy snažíme koncipovat řešení na lineární pohon, ale na za každou cenu. Někdy je alternativu jednotky s lineárním motorem jen jako přehledová srovnávací varianta, aby zákazník měl možnost si později v klidu zvážit pro a proti a při další aplikaci již v návrhu uvažovat jiným směrem.

Jaký způsob odměřování nabízíte, s jakým výstupem, a jaké je vaše standardní rozlišení?

U polohovacích jednotek s lineárními motory se používá externí lineární odměřování. V principu používáme magnetické - vlastní výroby HIWIN, nebo optické, jehož subdodavatelem je RENISHAW. Provedení může být inkrementální nebo absolutní. U inkrementální varianty se používá převážně výstupní signál analog sin/cos 1Vpp s délkou periody jeden mikrometr (magnetické) nebo 20mikronů (optické). Pojem rozlišení je u digitálního signálu TTL, tuto variantu ale v zásadě pro jednotky s lineárními motory nepoužíváme z hlediska následného řízení pohonu.

Jako výrobce a výhradní distributor základních komponentů lineární techniky v České republice reprezentujete světovou značku Hiwin, která je synonymem té nejvyšší světové kvality. Od doby svého vzniku v roce 2002 prošla firma mnoha proměnami. Jak vypadá dnes?

Z původních dvou zaměstnanců se brněnská základna rozrostla na čtyřiadvacet, další čtyři odborníky máme v naší organizační složce v Považské Bystrici na Slovensku. Od roku 2011 máme i dceřinou společnost v Bulharsku se třemi zaměstnanci.

Čím se odlišujete od firem, které mají podobné zaměření?

Naší devizou je především flexibilita a disponibilita dodávaných komponentů. Máme jako jedni z mála v Brně vlastní sklad a jsme schopni dodat velkou většinu zboží do dvou dnů po přijetí objednávky. Poskytujeme také technické poradenství a v případě polohovacích jednotek to většinou znamená i společný vývoj aplikace se zákazníkem, od prvotního návrhu až po realizaci.

Kde realizujete menší a kde větší zakázky?

Ty menší realizujeme přímo v sídle společnosti. Subdodávky komponent jsou realizovány od dodavatelů, montáž a kompletaci polohovacích jednotek realizujeme v naší firmě, včetně balení a expedice zákazníkovi. Finální odladění a zprovoznění provádíme přímo u zákazníka. Větší zakázky se realizují v několika výrobních závodech HIWIN GmbH na Taiwanu, v Japonsku nebo ve Spojených státech.


Ing. Pavel Cach,výkonný ředitel společnosti HIWIN, s. r. o. Brno.
FOTO: ARCHIV