V pravém slova smyslu událost. Kniha Vratislava Effenbergera Republiku a varlata je zásadní a jen stěží lze najít v českém kontextu text tak inspirující a polemický, i po letech nanejvýš aktuální. Autor zcela přirozeně sází do hry s historií a jejími mýty pohled básníka, vlastní subjektivitu, ironii a humor, vize i čistě soukromé závratě.

Tři oddíly knihy psané v druhé polovině sedmdesátých let minulého století - Několik pohledů na novější dějiny světa, Má vlast a Nepravděpodobné souvislosti - společně tvoří poněkud nezvyklý útvar, v němž se historický výklad mísí s imaginativními pasážemi, kritické analýzy s málem básněmi v próze. Effenbergerův zraněný romantismus a z něj vyplývající přirozená skepse, odvaha ke kritickému myšlení i nezvyklý smysl pro detail proměňuje novodobé české dějiny (prosycené nikoli odvahou, ale prostým pragmatismem), říjnovou revoluci (jejíž naděje končí stalinským terorem) i perfidní ráj konzumní společnosti v provokativní úvahy a teze.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.