ROSTOUCÍ TRH S PIVEM V AFRICE

Podle společnosti SABMiller jsou hlavním hybatelem světové spotřeby piva rozvíjející se trhy, kde se každým rokem zvyšuje spotřeba na hlavu tak, jak rostou příjmy ve vybraných regionech Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Trendem je, že roste jak podíl mezinárodních, tak místních značek. Například v Jižní Africe (JAR) se v posledním roce zčtyřnásobil počet minipivovarů a předpokládá se, že v roce 2014 stoupne jejich počet až na sto díky stoupající poptávce po speciálních a domácích pivech. Afrika je pro investory zajímavá i proto, že v roce 2050 její populace stoupne na dvě miliardy, což představuje velmi slibný trh díky urbanizačnímu trendu a zavedené spotřebě piva. U jiných ekonomik se zase předpokládá ekonomický pozitivní růst - například Nigérie, jež by mohla být v roce 2035 srovnatelná s Velkou Británií, a to i spotřebou piva.

MAROKO - ROPNÁ BUDOUCNOST?

Ropné společnosti stále více obracejí svůj zájem na průzkum ropných nalezišť v Maroku. Tento trh získává na atraktivitě především pro svou politicko-ekonomickou stabilitu a podporu technologických řešení, která umožňují snadnější dobývání této cenné suroviny na moři. Maroku nahrávají i destabilizační procesy na Blízkém východě, obavy z bezpečnosti v Alžírsku i nepravidelnost v dodávkách z Libye. Maroko navíc vychází developerům vstříc, například slibuje nálezcům ložisek 30procentní slevu z částky, kterou společnosti budou muset zaplatit v případě objevu. Fiskální podmínky a rozvinutá infrastruktura jsou dalšími faktory, které lákají společnosti k investicím do průzkumů. Během uplynulého roku a půl bylo pobřeží Maroka důkladně mapováno nezávislými průzkumníky, z největších vyberme společnosti jako Australia's Pura Vida Energy, BP, Chevron, Kosmos Energy nebo Cairn Energy. Jen první jmenovaná mluví o počáteční investici v řádu 0,5 až 1 miliarda dolarů. Tyto snahy vyplývají z faktu, že Maroko je zemí závislou na dovozu energie. Dováží totiž 95 % své spotřeby. Růst spotřeby elektrické energie je však až šest procent ročně, vláda se proto snaží o co nejvyšší pokrytí spotřeby obnovitelnými zdroji. Pokud naleziště ropy budou potvrzena, může Maroko z vývozu strategické suroviny čerpat finance na výstavu vlastních solárních elektráren a stát se méně energeticky závislou zemí.

RUMUNSKO SÁZÍ NA MODERNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) by měla rumunská ekonomika za rok 2013 vzrůst přibližně o dvě procenta, což odráží dobré výsledky v zemědělství. Pro svou provázanost se zemědělským sektorem je však ekonomika poměrně zranitelná vůči různým rizikům, ať už se jedná o zhoršené klimatické podmínky na jedné straně, nebo pokles domácí spotřeby a nízkou míru státních i zahraničních investic na straně druhé. Prozatímní odhad MMF pro rok 2014 však i přesto předpokládá pozitivní růst rumunské ekonomiky, a to až tempem 2,2 procenta ročně. Jednou z budoucích cest je rozvoj a podpora moderního a udržitelného zemědělství, jehož produkty již teď mají v Evropě velmi dobré postavení, zejména z oblasti vinařství, ekologického farmářství a včelařství. To ze strany státu předpokládá revizi územního plánování s ohledem na zemědělskou a lesní půdu, legislativní zjednodušení hospodaření spolu s podporou dynamického podnikání v tomto sektoru, nastavení možných způsobů kooperace mezi zemědělci a podporu většího zapojení do potravinářských řetězců. Zapotřebí jsou i zvýšené investice například v oblasti zavlažovací infrastruktury anebo výzkumu a vývoje.


Autorka pracuje pro centrum informačních služeb, CzechTrade


Konzumace piva v Africe.
Foto: Reuters