Je třeba mít na paměti, že i když obyvatelé Izraele často pocházejí z Evropy, stát jako takový leží v Orientu. Generace přistěhovalců vytvořily během necelých sedmi dekád od založení státu osmimilionovou mnohovrstevnou společnost. Etnicky, nábožensky, ba i národnostně. To logicky vyvolává řadu nejistot, počátečních potíží. Ale není nutné propadat panice, při bližším "ohledání" dojdete k závěru, že máte co do činění se zemí velmi příjemnou a přátelskou.

LEŽÉRNOST NÁSOBENÁ PŘÍMOČAROSTÍ

Kdo chce dělat byznys s Izraelci, musí Izrael dříve či později navštívit. Je to nutnost, osobní kontakt je v obchodování s Izraelem nezbytný, nízké ceny letenek tuto potřebu činí naštěstí snesitelnější.

Každý návštěvník se pak v návaznosti na svůj naturel potýká především s neformálností a přímočarostí, které jsou Izraelcům vlastní. Kombinace těchto dvou faktorů v první fázi způsobí, že se na české (usedlejší a konvencemi svázané) straně zpravidla dostaví jisté rozpaky. Po čase zjistíte, že obojí činí vzájemnou komunikaci výrazně jednodušší a příjemnější.

OBLEK SE NEVYŽADUJE A ZAPOMEŇTE NA TITULY

Šéf velké firmy bez kravaty a saka, na nohách sandály, sekretářka mu "tyká", tj. oslovuje ho křestním jménem, nebo dokonce přezdívkou (nezbytný to atribut z vojny, kam rukují chlapci i dívky), potažmo ke všemu "tyká" šéf také sekretářce - to vše může s upjatým Čechem na úvod zamávat. Tápe, kdo je kdo, není pán, není kmán, není žádné pane řediteli, není žádné slečno sekretářko. Ale není ani potřeba jakkoliv se znervózňovat, spíše naopak. V místních vedrech - doprovázených po většinu roku vysokou vlhkostí - je zajisté příjemnější nemít košili upnutou až ke krku. Hle, jde to i bez vázanky a v kombinaci s krátkým rukávem záhy oceníte, že se vám lépe "dýchá" nejen v klimatizovaných prostorách, nýbrž i během procházky v plenéru. Formální oblek je v zásadě raritou, pokud ho má váš partner na sobě, pak jen proto, že ho konvečně očekával i na vaší straně. Když si v předmětném uděláte jasno předem, nemusíte si oblek ani brát do letadla.

Rovněž milovníci statusových oslovení mají smůlu, odměnou budiž, že takřka výlučně užívaná jména křestní se komolí pohříchu méně než příjmení. Já jsem David, ty jsi Tomáš, podáme si ruku a jde se na věc, tečka. Po krátké chvíli dojdete k závěru, že verbální neformálnost je velmi, velmi návyková.

ZDVOŘILOSTNÍ SCHŮZKY NEEXISTUJÍ

Jeden můj známý, Izraelec, který působí v České republice, se mi onehdy svěřil, co ho na podnikání u nás doma nejvíc frustruje.

Pracovní morálka, dochvilnost, schopnost improvizace - nic z toho není problém. Jako Izraelce ho nejvíce mučí neschopnost kolegů být konkrétní, jít přímo k věci, nezdržovat se podružnostmi. Každé zasedání dozorčí rady trvá podle jeho slov zbytečně o hodinu déle: "I když všichni v místnosti dobře víme, kde vězí jádro problému, pokaždé si musíme nejdříve projít nezbytným rituálem 'objevování Ameriky', to v Izraeli neexistuje."

Věru neexistuje. Izraelci jsou nesmírně praktičtí a pragmatičtí, nepotrpí si na kudrlinky, jejich přímočarost je pro nepřipraveného jedince mnohdy až bolestivá a mylně ji interpretuje jako obhroublost či nevychovanost. Pokud si domlouváte obchodní schůzku, buďte mimo jiné připraveni na množství otázek, kterým budete podrobeni. Kdo jsi? Proč se s námi chceš scházet? Jak jsi na nás natrefil? Slyšel jsi o nás, dobrá, a od koho tedy? Co konkrétního chceš koupit, respektive prodat? Za kolik? A tak podobně.

Výzvy typu "budu zrovna v Izraeli a rád bych se s vámi sešel, když už pojedu kolem" zůstanou z 99 % nevyslyšeny. Takže před úvodním "výkopem", před iniciačním e-mailem či telefonátem jednoznačně doporučuji pečlivou přípravu. Dobře si utřiďte, co o dotčené firmě víte, buďte co nejvíce konkrétní, jde-li o účel návštěvy, výstižně popište, co umí společnost, kterou reprezentujete. Můžu vám garantovat, že protistrana se připraví a samotné jednání se pak bude ubírat, no - přímo k věci.

KAVÁRNY VLÁDNOU

Scházet se spolu se svými obchodními partnery můžete leckde, ale velmi příjemnou variantou bude některá z kaváren, jež jsou fenoménem izraelské reality. Ráno, v poledne či večer, v pracovní době i mimo ni, život v místních kavárnách permanentně pulzuje, neutichá. Jsou na každém rohu, jsou věčně plné.

Výběr ponechte na hostitelské straně. Jednak se lépe vyzná, nadto sama určí, zda-li se půjde do kavárny košer či nekošer. Vám to bude s největší pravděpodobností jedno a izraelský partner si vybere dle míry svého náboženského zanícení. Objedná si s největší pravděpodobností kávu hafuch, což je preso s mlékem (nebo spíš mléko s presem), samozřejmostí je voda z kohoutku, nad jedním šálkem se pak dá posedět i dvě hodiny, nikdo nikoho neurguje, nikdo nikoho nevyhání, vlastně ani není divu, že je pořád plno.

Alkohol se však v Izraeli konzumuje jen minimálně, v tomto směru nelze než doporučit jistou obezřetnost. Mějte na paměti, že při objednávce třetího piva už budete za alkoholika. Takže s citem a s mírou, ať si nepokazíte první dojem.

HOVORY O POLITICE

Cizinci bez výjimky sledují dění v blízkovýchodním regionu. Není divu, když s železnou pravidelností plní již po desetiletí zpravodajství. Cizinci ale také mnohdy mají tendenci probírat blízkovýchodní mírový proces či jiná regionální témata se svými partnery. Je to lákavé, ale na úplném počátku ne zcela vhodné.

Dění v oblasti Blízkého východu je příliš dynamické, komplexní a nepřehledné a do značné míry rozděluje i domácí populaci. Pokud nejste dobře zorientováni, dostáváte se na tenký led a snadno se může stát, že poznamenáte něco, co druhou stranu rozladí. Doporučuji tudíž uchýlit se k méně komplikovaným tématům.

Ne bez zajímavosti přitom je, že izraelský smysl pro humor - nezřídka sebeironický - je velmi podobný našemu. A bez zajímavosti není rovněž ani to, že Češi se v Izraeli obecně těší veliké oblibě, někdy mám pocit, že možná až nezasloužené. Důvody jsou jak historické (podpora nově vzniklému Státu Izrael v roce 1948 v podobě dodávek zbraní), tak aktuální (podpora Státu Izrael na některých mezinárodních fórech), a byť si samotný byznys musí každý tvrdě odpracovat, určitě není na škodu, že na počátku budete coby Češi odměněni úsměvy a vřelým uvítáním.


Autor je ekonomický rada, velvyslanectví ČR, Tel Aviv


Šéf velké firmy v Izraeli běžně přijde na obchodní jednání v košili s krátkým rukávem a se sandály na nohou.
ilustrační foto: thinkstock

Život v izraelských kavárnách permanentně pulzuje a je to i vhodné místo pro obchodní jednání. Na fotografii je kavárna v Jeruzalémě.
Foto: shutterstock