Vstupem do Evropské unie se trh s energiemi v České republice změnil. V souladu s požadavky Unie došlo k unbundlingu, tedy k oddělení výroby, distribuce a přenosu, a to jak v plynu, tak v elektřině. Vše směřuje k cíli, jež si Evropa vytkla, a to mít v roce 2014 plně liberalizovaný trh bez zbytečných překážek obchodování.

Dva pilíře energetické politiky

Energetická politika EU je postavena na dvou pilířích, na vytvoření jednotného trhu napříč Evropou a na dekarbonizaci, tedy snižování množství emisí CO2. Politika 20-20-20, čili procentní snižování emisí ve třech oblastech do roku 2020 a výhled snížení emisí skleníkových plynů o 80 až 95 % do 2050 mají vést k dekarbonizaci.

Zbývá vám ještě 95 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se