Z letiště do města vás za osm minut doveze nejrychlejší komerční vlak Maglev, který využívá technologii magnetické levitace a dosahuje rychlosti až 430 km za hodinu. Z něj můžete přestoupit na metro, jež je dnes také druhou nejdelší sítí podzemní dráhy na světě s dvanácti linkami a 303 stanicemi.Šanghaj se pyšní samými "nej" a podle toho se také místní chovají. Po celé Číně mají pověst nafoukanců, kteří všechny z ostatních částí země považují za burany, i obyvatele Pekingu. Rivalita mezi Pekingem a Šanghají je až komická. Zatímco obyvatelé Pekingu Šanghajany pohrdají po stránce intelektuální a kulturní, ti se zas Pekiňanům vysmívají za jejich nabubřelost a to, že se chovají, jako by byli potomky poslední vládnoucí dynastie.

Na rozdíl od Pekingu a jiných čínských měst Šanghaj postrádá staré historické památky. Milovníci historie si zde proto na své moc nepřijdou. Ačkoliv je to jedno z největších měst světa, centrum je překvapivě kompaktní a dá se pohodlně projít pěšky. Je to nejlepší způsob, jak ocenit absurdní kontrasty, které tato kosmopolitní metropole nabízí.

Na jedné straně zde uvidíte nejvyšší a nejmodernější budovy a nákupní centra s nejdražšími světovými značkami. Kousek po-odejdete a budete potkávat místní promenádující se jen tak v pyžamu nebo věšící prádlo na sušicí šňůru nataženou mezi dva stromy lemující rušnou ulici.

Moderní Pchu-tung

Šanghaj rozděluje řeka Chuang-pchu (Huangpu) na dvě části: starou část Pchu-si (Puxi) na západním břehu a novou zónu Pchu-tung (Pudong) na východním.Pchu-tung je nová oblast, která se rapidně rozrůstá od 90. let na území málo rozvinuté zemědělské oblasti. Zemědělské usedlosti a políčka nahradily obrovské moderní budovy od světových architektů a čtvrť na východní straně Chuang-pchu se tak bleskově stala finančním a obchodním centrem nejen Šanghaje, ale i celé Číny.

Finanční a obchodní zóna Lu-ťia-cuej (Lujiazui) se rozkládá přes řeku přímo naproti starému finančnímu centru Bund. Zde také najdete známou, dnes už poněkud zastaralou televizní věž nazvanou Perla východu, jež měří 468 metrů a po léta nabízí turistům i místním jedinečný výhled na město.

Nedaleko ní se tyčí nejvyšší budovy města. Věž Ťin-mao (Jinmao) s hotelem Grand Hyatt a dosud největší budova v Číně, 101patrové Světové finanční centrum (492 m). Příští rok má být dokončena ještě vyšší budova Shanghai Tower, jež se se svými 632 metry stane druhou nejvyšší budovou světa po Burdž Chalífa v Dubaji.

Panorama města si můžete důkladně prohlédnout z některé z mnoha vyhlídkových lodí. Levnější variantu pak nabízí pravidelná převozní loď spojující oba břehy.

Historické památky

V Šanghaji jich opravdu moc nenajdete, ale pokud se nedostanete do jiných částí Číny, a přece jen chcete vidět něco z tradiční čínské architektury a kultury, několik málo možností se zde nabízí.Nejzajímavější ze svatostánků je Chrám jadeitového Buddhy, který byl postaven v roce 1882 za účelem uchování dvou jadeitových sošek Buddhy dovezených z Barmy, jedné sedící a jedné ležící. Jako hlavní centrum buddhismu této metropole přitahuje nejen turisty, ale především místní.

Staré Město a zahrada Jü-jüan

Nejstarší část města leží na jihozápad od nábřeží Bund. Staré Město, jak se této oblasti také říká, byla zdmi obehnaná část, která i v době koncesí zůstala výhradně čínská bez koloniálního vlivu. Zde se také ukrývá zahrada Jü-jüan (Yuyuan), jež je jedinou zachovanou ukázkou zahrad z doby dynastie Ming.Postavena byla v roce 1559 jistým úředníkem z rodiny Pan. Během opiových válek byla značně poškozena a restaurační práce ji přivedly do stavu, ve kterém se ukazuje návštěvníkům dnes. Na rozloze 20 000 metrů čtverečních se rozkládá komplex zahrad, rybníčků s rybkami, pavilonků a skalnatých zákoutí imitujících čínskou krajinu.

I když jsou dnes zahrady velmi turistické, oproti trhu, který vznikl těsně vedle nich, jsou menší oázou klidu, kterou naruší sem tam z pozadí vykukující mrakodrap. Venku za plotem zahrady to ovšem žije, krámek na krámku, čajovny, restaurace. Ovšem pokud zrovna nechcete nakupovat předražené suvenýry a cetky, nejlépe je se této části vyhnout.

Promenáda Bund

Na západním břehu řeky Chuang-pchu se táhne promenáda, které se dnes říká Waj-tchan (Waitan), ale každý ji zná pod jejím starším jménem Bund. V dobách své největší slávy sem měli Číňané vstup zakázán. Každý si okamžitě všimne, jak nečínsky tato část Šanghaje vypadá, jako by sem někdo posadil část evropské metropole.Promenádu lemují výškové budovy, jež na začátku 20. století sloužily jako hotely, evropské banky a sídla obchodních společností. Dnes zde v útrobách honosných staveb najdete nejluxusnější podniky, značkové obchody, restaurace, bary a kluby. Bund je památkově chráněn a výstavba mrakodrapů je zde zakázána. Tvoří tak ostrý kontrast k panoramatu mrakodrapů na protější straně řeky.

Obchodní třída Nan-ťing

Hned za Bundem se táhne Nan-ťing (Nanjing), jedna z nejvěhlasnějších obchodních tříd v Číně, která je dnes ale plná turistických lákadel a pastí. Její zajímavější část vede směrem na zád přes centrální Lidový park, kde sídlí obrovské Šanghajské muzeum, snad nejucelenější ukázka dějin Číny. Objevíte zde i Muzeum moderního umění, Šanghajské muzeum umění a Muzeum městského plánování s obrovskou maketou celé Šanghaje.O víkendu park ožívá shromážděními rodičů, kteří sem přicházejí hledat ženicha nebo nevěstu pro svého potomka. Na šňůry natažené mezi stromy nebo jen tak na zem upevňují své přímočaré inzeráty, které indikují věk, pohlaví, příjem, požadavky a telefonní číslo.

Francouzská čtvrť

Jižně od třídy Nan-ťing a západně od Lidového parku klidně dýchá takzvaná Francouzská čtvrť. Je to nízkopodlažní zástavba domů s klasickou evropskou architekturou. Uličky lemují platany, rezidenční domky a vilky ve stylu art deco. Je to také nejklidnější část Šanghaje.Za posledních pár let tady vyrostla řada malých obchůdků, butiků, kaváren a restaurací a čtvrť se stala oblíbeným víkendovým cílem místních i cizinců. Kavárny a restaurace najdete především na ulici An-fu Lu; butiky pak na Sin-fu Lu a Čchang-le Lu.

 

Okolí Šanghaje

Historická vodní města

V okolí metropole se nachází řada měst a vesnic, jež byly postaveny kolem zavlažovacího a přepravního vodního systému. Dnes má mnoho z nich zachovalá historická centra, která se až zas tak moc za několik století nezměnila.

Můžete tu vidět tradiční architekturu většinou tříposchoďových domů, ve kterých se zpravidla ukrývají obchůdky se suvenýry nebo malé dílny. Většina z restaurací je otevřena směrem ke kanálu a nabízí tak příjemné posezení s výhledem na dění na vodě a kolem proplouvající loďky.

Projížďka lodí po kanále pod kamennými mostky je ostatně aktivita, kterou si nenechte ujít. V některých z těchto vodních měst jsou také k vidění staré chrámy, zahrady loutkového divadla a různá hudební nebo akrobatická představení. Vodní města jsou oblíbená i mezi čínskými turisty a o víkendech je tu narváno. Nejlepší dobou na návštěvu je odpoledne během týdne.

Nejméně turistické z těchto měst je Nan-sün (Nanxun), slavnější a o to navštěvovanější jsou pak Ču-ťia-ťiao (Zhujiajiao), Čou-čuang (Zhouzhuang), Tchung-li (Tongli) a Si-tchang (Xitang), kde se točila finální část hollywoodského filmu Mission Impossible. Do všech jezdí přímé autobusy ze Šanghaje a cesta trvá od 90 do 120 minut.

 

Čaj pijí Číňané nejčastěji ze speciální nádoby s víčkem a sítkem, v níž se hrstka zeleného čaje několikrát za den přelije horkou vodou.

Foto: Shutterstock, TEMPO Finanční a obchodní čtvrť Lu-ťia-cuej, 2 Klid Dvouhektarová zahrada Jü-jüan byla založena v polovině 16. století, 3 Na vodě Jedním z nejpopulárnějších čínských vodních měst, plných starobylých chrámů, domů a mostů, je Čou-čuang v provincii Ťiang-su, 1 Víra Chrám jadeitového Buddhy je jednou z mála historických památek jinak moderní Šanghaje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist