Vsadit si na počet rohů nebo žlutých karet ve fotbalovém zápase a s jeho aktéry dohodnout, aby právě ten potřebný počet zaranžovali. Ve světě sportovního sázení jde o pořádně výnosný byznys. Co na tom, že není legální? Vždyť se přece dokazuje tak těžko! Do boje proti tomuto nešvaru se rozhodla vyrazit Česká unie sportu ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky.

"Jsme osmá země Evropské unie, která se tímto problémem začíná do hloubky zaobírat," řekl na středeční tiskové konferenci předseda ČUS Miroslav Jansta. "Už během minulé sezony jsme začali získávat poznatky a předávat je policii. Ta obvinila první osoby," dodal.

Společně s FAČR připravuje ČUS plán tažení proti ovlivňování výsledků sportovních utkání. Po olympijských hrách v Soči chtějí zahájit sérii jednání a ve spolupráci s Českým olympijským výborem, ostatními sportovními svazy, ministerstvy a Asociací provozovatelů kurzových sázek hodlají zamezit tomu, aby organizovaný zločin více pronikal do českého sportovního prostředí.

Oba partneři se inspirovali poznatky ze zahraničí. Mezi hlavní body plánu patří zvýšit informovanost veřejnosti, získávat nové informace o ovlivňování zápasů, monitorovat a regulovat trh kurzových sázek, posílit pravidla sportu a více se zapojovat do mezinárodního spolupráce zaměřené proti ovlivňování sportu.

V praxi to znamená, že sportovní organizace budou provádět průzkumy mezi sportovci a trenéry, připravovat vzdělávací programy, upravovat vnitřní předpisy a chystat postupy, jak se s nabídkou na ovlivnění utkání mají sportovci vypořádat.

Asociace provozovatelů kurzových sázek by měla podle návrhu omezovat objem vsazených peněz na jednotlivé zápasy a instalovat monitorovací a varovný systém. Plán by měl vejít do praxe v letech 2014 až 2016.

Podle Jansty je třeba mimo jiné přijmout daňové zákony na sázky tak, aby se co nejvíce zamezilo nelegálnímu sázení, které podle odhadů činí dvě pětiny sázek v zemi.

Fotbal se angažuje, protože má sám máslo na hlavě

Zatím nejznámějším případem ovlivňování zápasů v českém sportu je podzimní skandál ve fotbale, kdy policie obvinila jedenáct hráčů z nižších soutěží. Těm disciplinární komise FAČR zastavila činnost, posléze jim však musela umožnit vrátit se k fotbalu.

"Musíme dopracovat vnitřní předpisy, aby mohl být hráč vyřazen z prostředí, když bude obviněný z nelegální činnosti. Naše legislativní oddělení už na tom pracuje," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Právě fotbal je nejohroženějším sportem, proto se FAČR tolik angažuje. "Na fotbal je polovina všech sázek, proto leží největší odpovědnost za čistotu sportu na našem svazu. S policií spolupracujeme už rok. Nemůžeme ale bojovat sami, je nutná pomoc všech," prohlásil Pelta.

Každoročně se na světě objeví až 700 případů ovlivňování ve sportu, ale může jít jen o špičku ledovce. Podle odhadů by mohly být tisíce případů, které zůstaly neodhaleny. Na celosvětovém sázkařském trhu se má protočit až 750 miliard eur, z toho až 500 miliard je podle odhadů z nelegálních sázek.