Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pojistila v posledních pěti letech export do zemí Perského zálivu v hodnotě přes dvě miliardy korun. Největší objem připadá na Irák, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii.
Podle Exportní strategie České republiky je ze zemí Perského zálivu právě Irák zařazen na seznam prioritních států. Podle hodnocení OECD patří do kategorie 7, riziko je tedy pro export vysoké, nicméně jde o pojistitelnou zemi. Spojené arabské emiráty pak patří mezi zájmové země českého exportu a rizika jsou tam samozřejmě podstatně nižší. OECD je řadí do kategorie 2, tedy velmi nízké riziko, mimochodem stejně jako Saúdskou Arábii.
DOBRÉ JMÉNO ČESKÝCH FIREM
Český export do Iráku přitom není žádnou novinkou, v nedávné minulosti se i díky pojištění od EGAP podařilo do této země vyvézt technologické zařízení pro vodohospodářství a české firmy se výraznou měrou podílely například na rekonstrukci rafinerie v Basře.
Právě dodávky českých komponentů pro rafinerie jsou z pohledu exportu nejžádanější, české firmy mají v Iráku stále dobré jméno, koneckonců navazují především na to, že v dobách minulých čeští inženýři rafinerie v Iráku pomáhali stavět. A irácká ekonomika zůstává na těžbě ropy nadále závislá, generuje zhruba 95 procent příjmů státního rozpočtu.
VÝSTAVBA NOVÝCH ELEKTRÁREN
Dalším odvětvím, na něž se irácká vláda dlouhodobě zaměřuje a kde jsou možnosti i pro české exportéry, je obnova elektroenergetiky. V průběhu letošního roku přitom Irák uzavřel dohody s řadou zahraničních společností (například korejské firmy nebo řecká Metka) o výstavbě nových elektráren s celkovým výkonem 15 tisíc MW.
Kromě podpory rozvoje ropného a energetického sektoru pokračuje irácká vláda také v povzbuzování investic do obnovy a výstavby infrastruktury. Čína tak dodá moderní vlaky, Japonsko bude obnovovat systém zásobování oblasti Basry pitnou vodou, Spojené arabské emiráty se rozhodly investovat do bytové výstavby, Italové získali kontrakt na výstavbu strategických mostů.
Tradičním partnerem je pak Turecko, ovšem především pro oblast iráckého Kurdistánu. Právě sem by v nejbližší době mohla mířit také velká česká zakázka. Česká strana by měla dodat a profinancovat paroplynovou elektrárnu v kurdském Erbilu. V současné době se schvalují základní parametry smluv mezi jednotlivými stranami a finální podmínky exportního kontraktu. Celou zakázku by přitom financovala Česká exportní banka a pojišťoval EGAP. Za dodávku technologie pro paroplynovou elektrárnu v kurdském Erbilu by odpovídala otrokovická společnost PSG.
Hana Hikelová
ředitelka marketingu a komunikace, EGAP hikelova@egap.cz
Na fotografii je první etapa stavby elektrárny v irácké Khormale. Druhou etapu by měla technologicky kompletně zajišťovat otrokovická firma PSG.
foto: EGAP
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist