Před sto lety umíralo nejvíc obyvatel českých zemí na tuberkulózu, zánět plic a "sešlost věkem". Dnes lékaři do úmrtních listů jako příčinu smrti nejčastěji vyplňují ischemickou chorobu srdeční, infarkt myokardu, rakovinu plic nebo rakovinu tlustého střeva.

Některé infekční nemoci se však vracejí: zatímco v roce 2001 zemřelo na septikémie 123 pacientů, podle nejnovějších dat je obětí bakterií, které se uvolňují z infikované krevní sraženiny při hnisavém zánětu, sedm set ročně. Na vině může být i nesprávné nasazování antibiotik, které přispívá k rostoucí odolnosti nebezpečných mikroorganismů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se