Před sto lety umíralo nejvíc obyvatel českých zemí na tuberkulózu, zánět plic a "sešlost věkem". Dnes lékaři do úmrtních listů jako příčinu smrti nejčastěji vyplňují ischemickou chorobu srdeční, infarkt myokardu, rakovinu plic nebo rakovinu tlustého střeva.
Některé infekční nemoci se však vracejí: zatímco v roce 2001 zemřelo na septikémie 123 pacientů, podle nejnovějších dat je obětí bakterií, které se uvolňují z infikované krevní sraženiny při hnisavém zánětu, sedm set ročně. Na vině může být i nesprávné nasazování antibiotik, které přispívá k rostoucí odolnosti nebezpečných mikroorganismů.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



