Jehošuův román je ze všeho nejvíc epickým vyprávěním o starém kontinentu na přelomu tisíciletí a o tom, co se stane, když do vztahu dvou židovských kupců a jejich muslimského obchodního partnera vstoupí Židovka, která nesnese, aby někdo z její rodiny měl dvě manželky. Následná cesta napříč Blízkým východem až do srdce Evropy, kterou protagonisté absolvují, však klade otázky o rozdílech a soužití lidí odlišné víry, ať už Židů s Araby, nebo jen takzvaných sefardských a aškenázských Židů.

Letos sedmasedmdesátiletý Jehošua, nejvýraznější představitel první generace spisovatelů, kteří se prosadili po vzniku Státu Izrael, se tímto tématem začal zabývat před deseti lety a už ho z hlavy nedostal.

Muž, jenž přes čtyřicet let přednášel srovnávací literaturu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a dnes bývá každoročně uváděn mezi kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu, v prosinci četl ze své knihy v Praze. "Jsem už v Česku popáté. Vždy se ale znovu těším, mimo jiné proto, že můj pradědeček, rabbi Jicchak Oplatka, měl české kořeny," říká Jehošua.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se