Jedna asistence v utkání s Philadelphií znamenala pro Jaromíra Jágra dosažení dalšího milníku v historických tabulkách NHL. V pořadí produktivity totiž český hráč vyrovnal sedmého Maria Lemieuxe. Česká hokejová hvězda, která v předchozích třech zápasech vyšla naprázdno, zaznamenala 1723. bod v NHL už v úvodní minutě, když jeho nezištnou přihrávku z pravé strany zakončil do odkryté branky Adam Henrique. New Jersey nakonec Philadelphii podlehlo 2:3 v prodloužení.

Devils drželi nejtěsnější náskok až do závěrečné třetiny, v níž hosté i s přispěním jedné asistence Jakuba Voráčka otočili dvěma zásahy skóre. Domácí si prodloužení vynutili půl minuty před koncem základní hrací doby, kdy skvělý křižný pas Marka Židlického zužitkoval Michael Ryder. Ze zisku druhého bodu se ale díky trefě Braydena Schenna radovali Flyers.

I proto Jágr neměl po utkání náladu mluvit o tom, že dostihl svého bývalého mentora Lemieuxe, s nímž odehrál většinu z 11 sezon v Pittsburghu. "Jsem teď hodně naštvaný," odvětil novinářům jednačtyřicetiletý český útočník.

"Nemyslím si, že byli připraveni od první minuty a my jsme toho nevyužili. A nestalo se nám to poprvé. Stejné to bylo například před pár týdny v Columbusu a těch zápasů by se našlo více. Tyhle ztracené body můžou být rozdílem, zda budeme, nebo nebudeme v play off. A my nejsme schopni se z toho poučit. Stále opakujeme stejné chyby dokola," řekl Jágr po třetí prohře týmu v řadě. New Jersey je momentálně dvanácté ve Východní konferenci a na osmou příčku má manko tří bodů.

Jágr, nejproduktivnější hráč Devils letošního ročníku, je zároveň s 694 góly i na děleném sedmém místě v historické tabulce střelců NHL, ale neskóroval už v sedmém utkání za sebou a na šestého Mika Gartnera mu chybí 14 tref. V historickém pořadí produktivity ztrácí na šestého Steva Yzermana 32 bodů.

Bývalému kanadskému hokejistovi a momentálně generálnímu manažerovi Tampy Bay Yzermanovi dělá svými výkony radost Ondřej Palát, který v úterý prodloužil bodovou sérii na sedm zápasů. Dvaadvacetiletý útočník z rychlého protiútoku překonal Ondřeje Pavelce střelou z pravého kruhu a odstartoval obrat Lightning ve Winnipegu z 1:2 na konečných 4:2.

"Byl to trapný výkon. Musíme si uvědomit, že neprohráváme náhodou. S tím, jak hrajeme, nemůžeme čekat, že budeme úspěšní," stěžoval si Pavelec, který kryl 29 z 32 střel a připsal si i asistenci, po níž Jets vedli 2:1. Na vyrovnávací Palátův gól navázal v závěrečné části dvěma dalšími Martin St. Louis, jedno z velkých jmen, které chybí v nominaci Kanady na olympijské hry v Soči.

Další český gólman Marek Mazanec se stal druhou hvězdou utkání, když zneškodnil 26 střel a dovedl Nashville k výhře 3:2 nad San Jose. Predators, kteří do utkání vstupovali jako nejhorší tým Centrální divize, rozhodli o své výhře v prostřední části, v níž dali všechny góly a ujali se dvoubrankového vedení.

Hokejisté Phoenixu v domácím prostředí rozdrtili Calgary 6:0. Coyotes se rozstříleli až po bezbrankové první třetině a na kanonádě se podíleli i oba čeští útočníci. Radim Vrbata asistoval u dvou branek a Martin Hanzal zaznamenal gól a přihrávku.

Podle trenéra hostí Boba Hartleyho srazily jeho svěřence první dvě branky, které padly rychle za sebou v úvodu prostřední části. Tu druhou dal právě Hanzal, když se k němu od Vrbatovy brusle odrazila střela Lauriho Korpikoskiho. Český útočník neměl problém trefit odkrytou branku a zmírnil tím bolest Vrbaty, jehož viditelně tvrdá rána "štípla".

Dva body si v úterý připsal i Vladimír Sobotka. Český útočník asistoval u posledních dvou branek St. Louis, které uspělo v Edmontonu 5:2, připsalo si šestou výhru v řadě a přiblížilo se na rozdíl dvou bodů čelu soutěže. V něm se vedoucímu Chicagu bodově vyrovnal Anaheim, který doma přehrál Boston 5:2.

Výsledky NHL:

Toronto - NY Islanders 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
Branky: 6. Bozak, 29. Raymond, 57. Lupul - 20. Okposo, 24. Grabner, 44. Nielsen, 47. De Haan, 60. Clutterbuck. Střely na branku: 26:25. Diváci: 19.164.

New Jersey - Philadelphia 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 1. Henrique (Jágr), 60. Ryder (Židlický) - 46. Giroux (Voráček), 50. Hartnell, 62. B. Schenn. Střely na branku: 33:28. Diváci: 14.521.

Nashville - San Jose 3:2 (0:2, 3:1, 0:1)
Branky: 24. Legwand, 28. Ekholm, 32. Josi - 27. Pavelski, 59. Marleau. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville celé utkání, inkasoval dvě branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 92,86 procenta. Střely na branku: 28:28. Diváci: 15.016.

Winnipeg - Tampa Bay 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Branky: 17. O. Jokinen, 25. Byfuglien (Pavelec) - 49. a 60. St. Louis, 2. Filppula, 36. Palát. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Střely na branku: 14:33. Diváci: 15.004.

Edmonton - St. Louis 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky: 22. Jakupov, 26. Arcobello - 13. Stewart, 23. Lapierre, 31. Backes, 34. Tarasenko (Sobotka), 60. Berglund (Sobotka). Střely na branku: 18:30. Diváci: 16.839.

Vancouver - Pittsburgh 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 3:2 - 0:0)
Branky: 36. Garrison, 48. Tanev, 54. Higgins, 54. Kassian - 60. a rozhodující sam. nájezd Crosby, 14. Gibbons, 26. Malkin, 59. Letang. Střely na branku: 26:35. Diváci: 18.910.

Anaheim - Boston 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
Branky: 26. a 58. Perreault, 29. Perry, 38. Cogliano, 55. Bonino - 40. Paille, 48. Hamilton. Střely na branku: 20:32. Diváci: 17.238.

Los Angeles - Minnesota 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 41. Stoll - 44. a rozhodující sam. nájezd Niederreiter. Střely na branku: 40:17. Diváci: 18.118.

Phoenix - Calgary 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)
Branky: 23. Doan, 24. Hanzal (Vrbata), 33. Boedker, 50. Korpikoski (Hanzal, Vrbata), 56. Stone, 59. Klinkhammer. Střely na branku: 30:27. Diváci: 10.229.