Objem prodeje chytrých telefonů, tabletů, osobních počítačů, TV setů a hracích konzolí překoná v roce 2014 hranici 750 miliard dolarů, vyplývá ze studie společnosti Deloitte. "Letošní predikce pro oblast technologií, médií a telekomunikací zmiňují celou řadu sledovaných trendů v oblastech, kde se jednotliví hráči dosud potýkali spíše s horšími výsledky," uvedl partner De-loitte ČR Zdeněk Křížek.

Podle ní by se také letos mělo ve světě prodat deset milionů nositelných zařízení, jako jsou chytré brýle, fitness náramky či hodinky, za celkem tři miliardy dolarů.

Do roku 2020 trh vzroste desetinásobně, na 100 milionů zařízení. Prodej zařízení kombinujících funkce chytrých telefonů a tabletů, tzv. phabletů, by měl letos předstihnout tradiční tablety.

"Prodej phabletů, tedy chytrých telefonů s pětipalcovou až 6,9palcovou obrazovkou, bude v roce 2014 zaujímat čtvrtinu všech prodaných chytrých telefonů, tedy 300 milionů kusů. Jedná se o dvojnásobek počtu chytrých telefonů prodaných v roce 2013 a desetinásobek tržeb z roku 2012," doplňuje Křížek.

Studie předpokládá, že 70 procent všech zpráv odeslaných z mobilních telefonů bude tvořit instant messaging. Každý den bude z mobilních telefonů odesláno 70 miliard zpráv, z čehož pouze 21 miliard bude představovat SMS zprávy. Výnosy z odeslaných SMS dosáhnou 100 miliard dolarů, ale příjmy z instant messagingu se očekávají pouze ve výši dvou miliard USD.

"Jak počet zpráv zaslaných v rámci služeb instant messaging, tak počet SMS zpráv se v celosvětovém měřítku zvýší, přestože některé rozvinuté trhy mohou zaznamenat snížení objemu SMS zpráv," komentuje dále rostoucí oblibu těchto služeb Petr Viktora, partner Deloitte a vedoucí týmu Deloitte Digital.

Do konce roku 2014 bude mít přibližně 50 milionů domácností po celém světě zřízeno dvě či více různých předplatných televizních služeb, přičemž toto doplňkové předplatné přinese výnosy o objemu pěti miliard USD. Dalších deset milionů domácností získá přístup k placeným programům v rámci jiné zpoplatněné služby, jako je například širokopásmový přenos.

Hodnota vysílacích práv na sportovní přenosy na placených televizních kanálech se zvýší o 14 procent na 24,2 miliardy USD. Tento nárůst poplatků za práva úzce souvisí s novými dohodami mezi několika nejprestižnějšími domácími fotbalovými ligami v Evropě a nejvýznamnějšími sportovními ligami na severoamerickém kontinentě.