Možná poslední velký geografický objev planety učinili na přelomu tisíciletí čeští vědci. Při dvou expedicích pod vedením geografa a hydrologa Bohumíra Janského totiž určili celou pramennou oblast Amazonky. A přepsali tím učebnice, protože až do devadesátých let se mělo za to, že nejdelší řekou světa je Nil. Po přesném zaměření Čechů, kteří jsou také autory této mapy pramenné oblasti v jihoperuánských Andách, se na špici dostala Amazonka. I když výsledek přelomové expedice vlastně jednoznačný není: Amazonka má čtyři zdrojnice (Carhuasanta, Ccaccansa, Apacheta, Sillanque), mezi nimiž je jen minimální rozdíl. Pro zajímavost - nejvzdálenějším místem, odkud se kapka vody může dostat do Atlantiku je hřeben Nevado Mismi, na jehož úpatí pramení Carhuasanta.
Amazonka, jež na své cestě k Atlantiku překoná přes 7000 km, má většinu svého povodí na území Brazílie - 62 procent. I to by mohl být jeden z důvodů k návštěvě země, kterou redakce Lonely Planet zařadila mezi Destinace roku 2014. O Brazílii i dalších místech čtěte v hlavním tématu magazínu.
100 tis.
delta Amazonky
Přes 100 tisíc km2 má jedna z největších říčních delt světa, která začíná už 350 km od Atlantského oceánu.
1693
objev pramene
První objev pramene Amazonky má na svědomí jezuita Samuel Fritz z Trutnova. Za hlavní pramen označil řeku Maranón, dalších 300 let se na tom nic neměnilo.
Zdroj: Bohumír Janský a kol.: K pramenům Amazonky, Ottovo nakladatelství 2004, Shutterstock
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist