Neuspokojivé čtvrtletní výsledky americké společnosti Apple přiměly firmu k odkupu vlastních akcií, které den po zveřejnění výsledků propadly o osm procent.

Apple od konce ledna nakoupil zpět své akcie v hodnotě 14 miliard dolarů (přes 280 miliard korun). Generální ředitel společnosti Tim Cook uvedl, že firma Apple byla reakcí investorů překvapena a rozhodla se využít příležitosti k nákupu svých akcií. Dodal, že za posledních 12 měsíců již společnost nakoupila vlastní akcie za více než 40 miliard dolarů.

"Znamená to, že sázíme na Apple a že skutečně věříme v to, co děláme a plánujeme dělat," prohlásil Cook. "Nezůstáváme jen u slov, ale dokazujeme to konkrétními kroky," dodal s tím, že během března či dubna firma uveřejní další plány ohledně dalšího odkupu svých akcií.

Kroky společnosti jsou součástí plánu, který počítá s nákupem vlastních akcií za celkem 60 miliard dolarů.

Firmu Apple v poslední době tlačí k větším nákupům vlastních akcií známý americký investor Carl Icahn. Ten koncem minulého měsíce oznámil, že nakoupil další akcie Applu za půl miliardy dolarů. Hodnota jeho podílu v podniku tak překročila čtyři miliardy dolarů.

Akcionáři Applu budou koncem tohoto měsíce podle listu Financial Times hlasovat o Icahnově návrhu na rozšíření programu nákupu dluhopisů o dalších 50 miliard dolarů. Vedení Applu akcionářům doporučilo, aby hlasovali proti návrhu, protože podnik si podle nich potřebuje udržet finanční flexibilitu.

Cook také prohlásil, že firma může provést nějakou větší akvizici, pokud to bude dávat smysl, i když v minulosti Apple dával přednost spíše jen menším obchodům. "Nemáme problém utratit desetimístnou částku za firmu, kterou budeme považovat za tu správnou a která bude dobře zapadat do dlouhodobých plánů společnosti," konstatoval také šéf Applu Tim Cook.


40 miliard

vlastních akcií odkoupila firma Apple během posledního roku. Celkem plánuje odkoupit až 60 miliard vlastních akcií.