Anonymní akcie má v Česku stále 12 542 firem, což je jen o 370 méně než loni v srpnu. Stále jde o téměř polovinu všech akciových společností. Informace vyplývají ze statistik poradenské firmy Bisnode.

Akciové společnosti od ledna nemohou vydávat anonymní akcie. Nyní běží půlroční lhůta, během které mají akcionáři uvést vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Firmy musí své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, fyzicky uschovat u banky nebo transformovat na listinné akcie na jméno.

"Zákaz anonymních akcií je výsledkem protikorupčního snažení zákonodárců. Tlak na prolomení anonymity vlastnictví sílí po celém světě, nicméně někteří podnikatelé budou dál usilovat o utajení akcionářské struktury," uvedla analytička Bisnodu Petra Štěpánová.

Z praxe podle manažerky společnosti Smart Office & Companies Jany Babůrkové vyplývá, že mnoho akciových společností, které využívaly listinných akcií na majitele, řeší situaci na poslední chvíli. Ač měly takovéto firmy do konce roku 2013 zvolit jednu ze zákonem stanovených variant a do 30. března 2014 informovat akcionáře o plánovaném postupu, velmi často se tak nestalo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist