Investoři letos vloží do komerčních nemovitostí v Česku až 1,7 miliardy eur (46,7 miliardy Kč) oproti loňským 1,16 miliardy eur (31,8 miliardy korun). Nejatraktivnější zůstanou logistické haly a parky. Uvedla to realitní poradenská společnost CBRE.

"Nejatraktivnějším typem aktiv pro rok 2014 jsou průmyslové nemovitosti, jejichž ceny se ještě nepřizpůsobily zlepšujícím se fundamentům logistického trhu," uvedl Tomáš Jandík ze společnosti CBRE. U kancelářských a maloobchodních nemovitostí podle něj trvá malá nabídka kvalitních projektů a velké rozdíly v cenách v závislosti na lokalitě, kvalitě nájemních smluv a konkurenčních projektů ve výstavbě. "Zajímavé příležitosti se naskýtají v centru Prahy, které prochází zvýšenou měrou výstavby, což je pro tuto lokalitu netradiční," upozornil.

Růst investic naznačují i první letošní realitní transakce. Největším realitním obchodem roku zatím zůstává prodej outlet centra Fashion Arena za 71,5 milionu eur (zhruba dvě miliardy korun). Dalšími významnými transakcemi byly prodej projektu Praha City Center v Praze 1 za 51 milionů eur (1,4 miliardy korun) a hlavního sídla společnosti KPMG na pražské Florenci za téměř 34 milionů eur (933 milionů korun).

Ze studie CBRE vyplývá, že objem investic na trhu komerčních nemovitostí v celé Evropě vyšplhal na 166 miliard eur (4,56 bilionu korun), což je meziroční nárůst o 30 procent. Zároveň jde o nejlepší výsledek od roku 2007. Nejvíce investic v posledních dvou letech směřovalo do Británie, Německa a Francie. Ze studie také vyplývá, že skoro 35 procent investorů chce investovat až o 20 procent více než loni.