V jednom z posledních čísel časopisu Economist mě zaujal článek nazvaný Argentinská tragédie, pojednávající o smutném vývoji argentinské ekonomiky. V příběhu této země lze nalézt zajímavé paralely s minulostí i se současným stavem české společnosti a věřím, že stojí za to, se na srovnání obou zemí podívat blíže.

V roce 1914 patřila Argentina mezi deset nejvyspělejších zemí světa a byla daleko před Francií, Německem či Itálií. Pro emigranty z Evropy byla tehdy Argentina lákavější než třeba Kalifornie. Století střídání autoritářských a populistických režimů přivedlo zemi téměř ke krachu v roce 2001 a stav ekonomiky o 13 let později není na základě nekompetentního vedení země o moc lepší. Státy jako Uruguay nebo Chile, na které se před pár desítkami let dívali Argentinci jako na chudé příbuzné, jsou již bohatší než oni a další jihoameričtí sousedé se k úrovni Argentiny rychle blíží. Děti z Uruguaye, Chile, Brazílie i Mexika mají daleko lepší výsledky ve srovnávacích testech než mladí Argentinci. V nejnovějším žebříčku vnímání korupce ve světě je Argentina na 106. místě a dopadá v tomto srovnání daleko hůře než Kolumbie, Peru nebo Ekvádor.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se