Nejobchodovanější měny světa se třesou strachem. Obchodují se v neustále užších denních pásmech a na velká ekonomická data i rétoriku bank reagují bez zjevného přesvědčení. Obchodníci jsou asi překvapení, jak dobře přežily světové trhy začátek období, kdy FED oslabil nákup aktiv.

Alespoň když pomineme rozvíjející se trhy, k žádné větší nehodě nedošlo. Na druhé straně ale nízká volatilita trhu málokdy trvá dlouho a často funguje jako pověstné ticho před bouří. Když je volatilita nízká, trhy usínají na vavřínech a o to větší pak nastává překvapení.

Už 11. března jsem se ve svém sloupku ptal, zda již trhy dosáhly „vrcholu samolibosti“. A zatímco akciové trhy rostly do strany, blízko svých historických maxim, obchodní pásma měnových trhů se zúžovala, jak ostatně ukazuje níže uvedený graf.

Graf: Níže znázorněný graf Deutsche Bank ukazuje míru jednoměsíční implikované volatility na opčním trhu sedmi nejobchodovanějších světových měn. Implikovaná volatilita je měřítkem víry trhu v potenciál budoucího vývoje. Nyní se nacházíme blízko historických minim z roku 2007, kdy americká hypoteční krize rozpoutala celosvětovou finanční krizi.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se