Index spotřebitelské důvěry v Egyptě klesá

Současný stav egyptské ekonomiky dobře odráží vývoj indexu spotřebitelské důvěry, který pravidelně vyhodnocuje Egyptská státní agentura pro informace a podporu rozhodování (Information and Decision Support Centre). Tento ukazatel již druhý měsíc klesá, oproti únoru se v březnu snížil téměř o jedno procento. Důvodem je nejistota Egypťanů ohledně stability jejich životní úrovně a roli v jeho propadu sehrávají i nedůvěra v dlouhodobé udržení stabilních cen zboží a vysoká nezaměstnanost. I přes nedávné prohlášení vlády o ekonomických reformách, které by měly nastartovat domácí spotřebu, stavební průmysl a trh s nemovitostmi (například podpora bydlení pro obyvatele s nízkými až středními příjmy formou zvýhodněných hypoték), převládá celková nejistota.

Na druhou stranu, důvěra investorů v ekonomiku zůstává poměrně stabilní, zejména díky jejich přesvědčení o politické stabilitě, která s sebou přinese i ekonomický růst. Důvodem je nedávné odsouhlasení nové ústavy v referendu, ve kterém se pro ni vyslovila většina obyvatelstva.

MMF očekává optimistický vývoj egyptského hospodářství

Podle Mezinárodního měnového fondu je prognóza ekonomického vývoje Egypta pro rok 2014 příznivá. Ekonomové uvádějí, že v zemi roste množství investic, a to zejména díky zlepšení politické situace. Z nedávné návštěvy Christine Lagardeové a obnovených jednání s Mezinárodním měnovým fondem však vyplývá, že pro udržení růstu a obnovení přílivu zahraničních investic musí země pokračovat v ekonomických reformách, které zahájila dočasná vláda.

Na zlepšující se ekonomickou situaci reagovala i agentura Fitch, která zvýšila výhled svého ratingu země z negativního na pozitivní - jedná se o první zlepšení od roku 2011. Obnova důvěry s sebou nese i rostoucí zahraniční investice. Z nedávného setkání s delegací amerického ministerstva zahraničí vyplynula ochota americké strany pokračovat v investicích, které rostly i v posledních dvou letech. Velké zahraniční investice směřují hlavně do energetického sektoru, petrochemie a rozvoje dopravní infrastruktury, což jsou i prioritní obory pro egyptskou vládu. Zároveň jde o oblasti, ve kterých má česká produkce tradici.

Podle Světové banky se v Egyptě zhoršily podmínky pro podnikání

Srovnání podmínek pro podnikání v roce 2014 a 2013 prozrazuje, že letošní rok je pro investice méně vhodný než ten předchozí. Důvodem je všeobecné zhoršení jednotlivých kritérií pro založení nového byznysu. Ve světovém měřítku se Egypt umístil na 128. místě ze 189 zemí, přičemž průměrné hodnocení pro region Blízkého východu a severní Afriky je 107. O pár míst před Egyptem se umístila například Etiopie nebo Argentina a následuje ho Keňa.

Hodnocení Světové banky "Doing Business" se skládá z několika kritérií, na základě kterých jsou posuzovány možnosti vstupu na trh a zahájení podnikání. I když je celkové hodnocení Egypta v tomto směru spíše nepříznivé, v některých procesech dosahuje nejlepších výsledků v regionu. To je případ hned prvního kritéria, kterým je snadnost založení firmy. Egypt se v této oblasti umístil na 50. místě, přičemž v regionu je průměrná hodnota 112. Proces založení firmy zabere zhruba osm dní, při nulovém požadavku na minimální kapitál. Naopak podle druhého kritéria, kterým je snadnost získání stavebního povolení, se Egypt umístil na jedné z nejhorších pozic v regionu. Proces je totiž poměrně zdlouhavý - trvá přibližně 179 dní. Velmi komplikované je i zajištění připojení k elektrické síti, kde se Egypt umístil dokonce na horším místě než Sýrie. Ve srovnání s regionem Blízkého východu a severní Afriky je Egypt nadprůměrný v oblasti získávání úvěru. Podobně dobře hodnocen je i v oblasti zahraničního obchodu, kde země obsadila 83. místo (dovoz standardního kontejneru představuje vyřízení 10 úředních formalit, zabere 15 dní a stojí 790 dolarů). Naopak poměrně špatné je postavení Egypta v oblastech, jako je ochrana investorů (147. pozice ve světovém žebříčku, průměrná hodnota regionu je 113.), daňové zatížení a vymáhání smluvních závazků (156. pozice ve světovém žebříčku, průměrná hodnota regionu je 118.). Vláda tyto oblasti dlouhodobě neřeší, takže v některých případech dochází i ke zhoršování situace. Příkladem je třeba daňové zatížení, které se v roce 2014 ještě zvýší kvůli navýšení daně z příjmu právnických osob.

Získat nové připojení k elektrické síti znamená v Egyptě velmi složitý proces.
Ilustrační foto: Thinkstock