Aukční dům Sotheby’s chystá obří komerční výstavu streetartového umělce Banksyho, který se přitom proslavil jako anonymní sprejer atakující velké korporace.

12. června se v londýnské galerii S/2, kterou spravuje právě Sotheby’s, otevře jedna z vůbec nejobsáhlejších expozicí děl britského sprejera.

Informovala o tom agentura AP, podle níž se sám umělec na organizaci odmítl podílet.

Kurátorem výstavy, která nese podtitul “neautorizovaná retrospektiva”, se tudíž stal Banksyho bývalý agent Steve Lazarides.

Aby zmírnil nepřirozený dojem z toho, když se pouliční umění vystavuje uvnitř galerie, naplnil hasicí přístroj červenou a černou barvou a posprejoval jimi zdi celé galerie.

“Banksyho umění je na místě, kde by být nemělo, a lidé se na něj budou dívat tak, jak to nebylo zamýšlené. Asi to bude víc znamenat po komerční stránce než jakkoliv jinak,” přiznal agentuře Reuters kurátor Lazarides, který se s Banksym seznámil začátkem devadesátých let v anglickém Bristolu.

Nejprve mu dělal řídiče a fotografa, později začal umělce zastupovat. Úzce pak spolupracovali až do roku 2008.

“Banksy výstavy ve velkých galeriích nenávidí,” dodal Lazarides. Ten na páteční prohlídce pro novináře vzpomněl, jak si s Banksym před patnácti roky říkali, že o díla nebude mít nikdo zájem.

“První zájemci si je kupovali za padesát liber. Když zjistili, že je najednou mohou prodat za 1500 liber, začali se jich zbavovat, protože taková příležitost se člověku často nenaskytne,” vysvětlil Lazarides.

Dnes se Banksyho graffiti na aukcích prodávají až za 1,8 milionu dolarů. “Napsal jsem email Banksyho lidem, že se tu díla budou prodávat. Nebyli tím potěšení,” řekl kurátor a připomněl, že podle britských zákonů Banksymu přesto přísluší 4 procenta z každého prodaného díla.

Podle BBC se nejdražší kusy na nynější výstavě nabízejí za 500 tisíc liber.

Výstava v Londýně obsahuje celkem sedmdesát děl včetně soch a tisků, všechny pocházejí z Lazaridesovy soukromé sbírky. Nechybí tu stencily Winstona Churchilla s punkovým účesem, obrázky policistů či Banksyho slavná krysa ve vitríně s nápisem “náš čas přijde”.

Tuto krysu britský umělec v roce 2004 propašoval do Národního historického muzea v Londýně, kde kolem ní chodilo několik stovek zaměstnanců a návštěvníků, než si díla všimli.

“Banksy těchto takzvaných muzejních intervencí udělal několik. Bral to tak, že když muzea jeho díla nevystaví, vystaví si je v těch muzeích sám,” vysvětlil v pátek Lazarides.

Ten se dnes označuje za příležitostného dealera s uměním, Banksyho totiž přestal zastupovat už v roce 2008. “Pracovali jsme spolu přes deset let. Já už jsem se ale chtěl soustředit na mladší umělce, a bylo těžké se starat o skupinu začátečníků, když má člověk klienta, s nímž udržuje natolik intenzivní vztah,” vysvětlil kurátor.

S Banksym už se nevídá, ani spolu nekomunikují, přesto Lazarides ani nyní neprozradí umělcovu totožnost.

Podle Cheyenne Westphalové, šéfky oddělení současného umění Sotheby’s, totožnost všech děl na londýnské výstavě ověřila takzvaná Pest Control, tedy Banksyho autorizační služba.

A server Artnet.com dodává, že výstava v Londýně má potenciál přitáhnout masy. Banksyho expozici v Bristolském muzeu roku 2009 viděly desítky tisíc lidí, tentýž rok další expozici v Andipa Gallery shlédlo 25 tisíc diváků.

Naposledy londýnský ME Hotel letos v dubnu ve své hotelové lobby uspořádal výstavu nazvanou Stealing Banksy.

Umělec na to reagoval na svých webových stránkách: “Tato výstava se mnou nemá nic společného. Přijde mi nechutné, že někdo dostane povolení vystavovat umění bez souhlasu umělce.” K nynější londýnské výstavě se umělec zatím nevyjádřil.