Od včerejška v Česku oficiálně funguje skupina Kobra, která má po vzoru Slovenska za úkol zefektivnit boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepsal v pátek prováděcí protokol. První výsledky práce Kobry, která se bude zabývat podvody se škodou přes 150 milionů korun, chce znát ministr na konci letošního roku.

Ve speciálním týmu bude pracovat až 100 lidí. Členové týmu Kobra dostali zvláštní vybavení, třeba šifrovací telefony. Tyto prostředky umožní všem složkám vzájemně komunikovat, koordinovat a analyzovat práci. "Musíme si uvědomit, že bojujeme s protivníkem, který má téměř neomezené finanční zdroje," upozornil ministr Chovanec.

Na spolupráci uvnitř Kobry se budou podílet finanční správa, policie a celní správa. Dohoda o vzniku týmu zahrnuje třeba výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování médii, a také stanovuje pravidelné schůzky zástupců jednotlivých úřadů.

Ministr zdůraznil, že se i v minulosti proti daňové kriminalitě zasahovalo. Orgány policie, celní a finanční správy ale dříve pracovaly samostatně. "Myslíme si, že nebylo dostatečné prostředí pro to, abychom byli schopni efektivně zasahovat," doplnil Chovanec. Nový tým podle něj má jasnou strukturu, funkci a bude efektivnější.

Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie, které šéfuje Milan Komárek. "Ze strategických důvodů nebude policie zveřejňovat, jak je tým členěn, ani velitele jednotlivých úseků," podotkl k personálnímu obsazení Kobry ministr vnitra Chovanec.