O pronájem skladů a výrobních hal mají firmy v Česku velký zájem. Za letošní první pololetí se nabídka moderních průmyslových nemovitostí v tuzemsku rozrostla o 162 700 metrů čtverečních na celkových 4,631 milionů.

Tempo výstavby skladových a výrobních areálů bylo v tomto období nejrychlejší za posledních pět let. Vyplývá to ze zjištění sdružení Industrial Research Forum, jehož členy jsou realitně-poradenské společnosti CBRE, Colliers, DTZ a JLL.

"Vzhledem k tomu, že se během každého čtvrtletí v průměru dokončí 69 tisíc metrů čtverečních průmyslových prostor, výsledky za druhé čtvrtletí jsou z tohoto pohledu nadprůměrné a ukazují nárůst o 39 procent meziročně," uvedlo ve středu sdružení.

Nejvíce skladů dokončili ve druhém čtvrtletí developeři v Praze. Staví se ale také v regionech, developer CTP dokončil logistické centrum o velikosti 17 tisíc metrů čtverečních pro společnost DHL u Mladé Boleslavi a postavil také halu o velikosti 33 100 metrů čtverečních v Brně pro společnost FEI - výrobce elektronových mikroskopů a nanotechnologií.

 

V nejžádanějších lokalitách dokonce přestávají být volné prostory k pronájmu a docházejí vhodné pozemky. „Některé lokality nahrávají developerům, oblast D1 u Prahy je permanentně žádaná, proto je tam nízká neobsazenost prostor," říká ředitel developerské společnosti Goodman Jakub Pelikán.

"Developeři cítí, že se trhu daří, a kdo nemá pozemek, tak neexistuje. Klienty nezajímá, kdo má jak dobrý tým a jak dobře staví, zajímá je, jestli má co nabídnout,“ říká Filip Kozák, vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí v české pobočce poradenské společnosti CBRE. „Nájmy by mohly lehce růst v některých lokalitách, kde je přetlak nájemců. V některých projektech v Plzni a v Praze si dnes developeři mohou skoro vybírat,“ dodává Kozák.

Další sklady chce Alza i Mall.cz

Nové sklady a výrobní haly se zpravidla staví na zakázku. Výjimkou je například logistické centrum o velikosti 30 tisíc metrů čtverečních u pražského letiště, které plánuje začít stavět tento měsíc developer Prologis spekulativně, tedy bez smluvně zajištěných nájemců.  

Vedle firem napojených na automobilový průmysl potřebují další sklady největší provozovatelé tuzemských e-shopů jako Alza a Mall.cz. 

Právě Mall.cz si v Praze - Horních Počernicích pronajímá přes 15 tisíc metrů čtverečních. „Pro letošek jsme se rozhodli rozšířit skladovou plochu o dalších téměř devět tisíc, a to v lokalitě v Jirnech,“ říká mluvčí e-shopu Michala Gregorová.

Nový sklad má pomoci rostoucí firmě lépe zvládat každoroční nápor objednávek v předvánočním období. Mall.cz ale podle Gregorové poptává další skladovací prostory o velikosti 30 tisíc s možností rozšíření až na 50 tisíc metrů čtverečních. „Preferujeme lokality na Praze východ, kde máme již několik let základnu, konkrétně jde o Jirny a Horní Počernice.“

Podle sdružení Industrial Research Forum je v tuzemsku ve výstavbě dalších 160 100 metrů čtverečních ploch v průmyslových parcích. Nejvíce se staví v Praze a v Plzeňském kraji. Vedle výstavby na zelené louce prochází první zastaralé sklady rekonstrukcí, což je případ projektu Westgate Park Rudná (21 700 metrů čtverečních).