Mezinárodní banka mezistátních plateb (BIS, Bank for International Settlements) varovala minulý týden před "nízkými úroky centrálních bank". A připomeňme, že tato instituce byla jediná, nepočítáme-li finanční kouzelníky (Roubini, Soros, Buffett), jež předvídala úvěrovou krizi levných peněz a bublinu rizikových úvěrů, včetně státních dluhů, jež pak v roce 2008 skutečně přišly.

Není pochyb, že negativní úroky ECB hospodářství v Evropě nepovzbudily, hrozbu deflace nesnížily. A ani mimo eurozónu není nouze o problémy, vždyť ani Británie a USA se svojí měnovou expanzí zatím ještě nedostaly na úroveň předkrizového hospodářství. Ale paradoxně: dražší úvěry, jak navrhuje BIS, by poptávku ještě snížily, a deflaci (nízkou spotřebu) by naopak ještě dočasně prohloubily. A otázka pak zní: Je umělá monetární stimulace v zásadě chybná? A pokud ano, proč?

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se