Je něco shnilého v hrobě...

Umrlec, jenž se zpěčuje v rakvi rozložit a pije živým krev, řádí pod slovanským jménem "upír" čiperně, leč mimo beletrii kolonizovanou balkánskými báchorkami vystupuje spíš jako vegetarián chatrné typologie. Strukturalistický přístup italského antropologa zkouší vyhmátnout výskyty tohoto fenoménu v evropské tradici dávno před Bramem Stokerem, tedy určit jeho podstatu i směry folklorní migrace. A v tom tkví jádro pudla. Podle Bracciniho jde totiž o "strašidlo slabé a nedokonalé". Sama představa o něm je platónská, ale coby kulturní anomálie nemá dosud vyjasněnou etymologii, natož přesně vyhraněný účel, a tak zůstal nádobou, kterou báje a věrouka od dob helénských přes severské ságy až po pravoslavné kacíře plnily kdejakým obsahem. Co popřát jeho křehké identitě? Běž domů, spi sladce a nevylézej.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.