Předměstí amerického St. Louis se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi kvůli zastřelení mladého černocha Michaela Browna příslušníkem policie. Vzhledem k přetrvávajícím nepokojům, které pokračují navzdory zákazu nočního vycházení, nařídil guvernér amerického státu Missouri poslat do Fergusonu Národní gardu. Doufá, že "pomůže obnovit mír a pořádek".
Zákaz vycházení byl vyhlášen před dvěma dny, ale část demonstrantů tento zákaz ignorovala a policie proti nim použila dýmovnice, slzotvorný plyn. K rozehnání davu, v němž byla podle televizní stanice CNN také řada rodičů s dětmi, později nasadila údajně také gumové projektily. Policisté tvrdí, že museli zasáhnout, protože dav začal rabovat a ozývala se prý také střelba. Dva lidé byli zraněni a několik zatčeno. "Vzhledem k okolnostem jsem neměl na vybranou a musel jsem znásobit opatření," obhajoval zásah policejní velitel Ron Johnson. Úřady proto prý budou o případném dalším prodlužování zákazu vycházení rozhodovat podle situace zvlášť každý den.
Tři pitvy zastřeleného
Neozbrojeného Browna zabil minulý týden osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládá černošská komunita, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.
Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že "kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny" nařídil další, v pořadí už třetí pitvu těla zastřeleného mladíka. Má detailně objasnit dráhu kulek, které Browna zasáhly. Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna ukázala, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy. Policie po provedení první pitvy pouze sdělila, že mladík zemřel na střelná zranění, jejich počet ale neupřesnila.
CNN s odvoláním na předběžné výsledky druhé pitvy uvedla, že policista nevypálil střely z bezprostřední blízkosti, neboť patolog při ohledání nenašel žádné stopy střelného prachu v okolí ran.
Jedna z kulek připravila Browna o pravé oko, proletěla tváří skrz čelist ven a do těla opět vstoupila u klíční kosti. Poslední dvě střely podle právníka Anthonyho Graye, který zastupuje Brownovu rodinu, byly očividně ty, které zasáhly mladíkovu hlavu. Všechny střely zasáhly Browna zepředu, mladík tedy stál čelem proti policistovi.
Policista Wilson, který je na nařízené placené dovolené, se zatím médiím k incidentu nevyjádřil. Mezitím ale vznikl na Facebooku profil, který mu vyslovuje podporu. Tu mu zde zatím vyjádřilo přes 22 000 lidí.
Nefunkční zákazy vycházení
Lidé ve Fergusonu znovu protestovali navzdory vyhlášenému zákazu vycházení. Policie proti nim použila dýmovnice a slzný plyn.
FOTO: ČTK/AP
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist