Máme výrobek, o který je ve světě zájem. Jde o moderní interaktivní učební pomůcku s projekcí na zem, která je určena nejmenším dětem a jmenuje se MAGIC BOX. Je to vlastně takový interaktivní koberec. Všechno jsme si dělali sami, ale cítili jsme, že by to chtělo ještě vylepšit.

S těmito slovy se majitel firmy Projektmedia Jaroslav Veselý začátkem letošního roku obrátil na agenturu CzechTrade. Díky projektu Design pro konkurenceschopnost, jehož cílem je dát existujícím výrobkům atraktivnější tvář, firma zahájila spolupráci s designérem Josefem Vlkem. "Výběrem vhodného partnera z Adresáře designérů CzechTrade, který by nám dokázal pomoci v tom, co potřebujeme, jsme strávili poměrně dost času. Šlo nám nejen o přitažlivější vzhled našeho výrobku, ale i o vylepšení jeho konstrukčních vlastností a mobility a o nalezení materiálu, který by byl lehčí a vhodnější pro export. A to vše bylo třeba skloubit s možností snadné montáže zákazníkem na místě vzdáleném třeba i tisíce kilometrů," popisuje Jaroslav Veselý, jak k volbě designéra přistupovali.

MÍSTO NA TABULI NA PODLAZE

Hodiny času strávené s designérem se firmě vyplatily. Pro Josefa Vlka byla práce na MAGIC BOXu výzvou. Po první schůzce ve firmě Projektmedia mu bylo jasné, že MAGIC BOX, který děti zábavnou formou učí pracovat s moderními technologiemi, má velký obchodní potenciál. MAGIC BOX je vzdělává interaktivní projekcí a podle Josefa Vlka se nyní jedná o nejoblíbenější technologii edukace, která zapojuje hned několik vjemů najednou. Doposud byla interaktivní výuka praktikována převážně na interaktivních tabulích ve vertikální poloze, ale MAGIC BOX, který ji převádí do horizontální polohy na zem, je absolutní novinkou. Navíc je - na rozdíl od napevno přidělaných tabulí - mobilní. "MAGIC BOX je s dětmi v přímém kontaktu, proto musí jeho design brát ohled i na bezpečnost," upozorňuje Vlk.

SKŘÍŇKU SI VYZKOUŠEL I RAKOUSKÝ PREZIDENT

"Herní sestavu stačí připojit do elektrické zásuvky, zapnout a na měkkou projekční podložku můžete dětem cokoli promítat. Počítač se pak ovládá jednoduchým elektronickým perem či klávesnicí," popisuje mobilní zařízení Veselý. U interaktivního koberce lze pomocí řady vzdělávacích programů nahraných v PC učit až deset dětí najednou. S MAGIC BOXy, které zakoupil Československý ústav zahraniční pro českou školku ve Vídni, se seznámil i rakouský prezident Heinz Fischer a lidé z rakouského ministerstva školství.

"Koberec, který funguje jako tablet," jak MAGIC BOX představuje pedagogům specialistka na vybavování mateřských školek nejmodernější technikou Hana Hlaváčková, nadchl firmy ze Saúdské Arábie a Kuvajtu natolik, že s firmou Projektmedia jednají o dodávce až 2000 kusů pro arabský trh.

"Na softwaru v arabštině, ale i v dalších jazycích již pracujeme a od podzimu chceme spustit výrobu nového typu skříňky, do které to zabalíme, podle doporučení designéra Josefa Vlka," říká majitel firmy Veselý. A dodává: "Od nového designu očekáváme zvýšení už tak velkého zájmu o ryze český nápad, který vloni obdržel nejvyšší ocenění za nejpřínosnější výrobek pro malé děti Grand Prix na veletrhu For Toys."


Zuzana Sedmerová
manažerka projektu Design pro konkurenceschopnost design@czechtrade.cz



Zařízení MAGIC BOX na snímku promítá hru pro děti na měkkou projekční podložku.
Foto: Projektmedia

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist