Nový francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron se ještě ani neohřál ve funkci a už popudil odbory, když navrhl zrušit zkrácený 35hodinový týden, který v roce 2000 zavedla socialistická vláda Lionela Jospina. "Vyloučená věc," odmítla návrh odborová centrála CFDT. V dobré víře, že hájí zaměstnance. Kdo by nechtěl pracovat méně a mít více volného času?

Jenže praxe ukazuje, že většina lidí je ochotna pracovat déle, tvůrčí naplnění, příjem, kariérní vyhlídky či alespoň jistota zaměstnání jsou důležitější než volný čas. Odbory by však mohly použít jiný argument. Dlouhé pracovní úvazky nejdou ruku v ruce s vyšší efektivitou, zaměstnanci jsou po mnoha hodinách práce unavení, nesoustředění, jejich produktivita klesá, chybovost stoupá. A zaměstnanec, který pracuje kratší dobu, pak může dosáhnout absolutně vyššího výkonu než kolega, který pracuje déle.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se