Současná podoba návrhu zákona o státních úřednících není dobrá. Vytváří uzavřený systém s pochybnou úřednickou zkouškou, absencí generálního ředitelství a malou šancí na výraznější depolitizaci státní správy. Proč ale plakat nad rozlitým mlékem? Místo výčtu nedostatků si dovolíme vládě poradit, co v nastalé šlamastyce dělat.

Pokud chce stát přitáhnout a udržet kvalitní lidi, bude především muset dobře nastavit svou platovou politiku. Nedávný návrh na mírné zvýšení platových tarifů byl krok správným směrem, i když by se nejednalo o systémové řešení. Nové platové tabulky by měly stát na důkladné analýze relevantních oblastí trhu práce. Takovou analýzu jsme zatím neviděli.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se