Odmítám byznys s chudobou, chceme městu pomoci - hesla komunálních voleb i minulý týden schválená vládní novela zákona o regulaci ubytoven mají stejný cíl: "zušlechtit" ubytovny (což povede spíš k jejich zrušení) a odsunout lidi, kteří v nich bydlí, kamsi jinam. Někam, kde pokud možno nebudou slyšet ani vidět.

Je to cíl, který se s časem nemění. Na prohlášení zástupce starosty Mostu Františka Bína z roku 1992 - "Nemůžeme agresivní a nepřizpůsobivé jedince odtud dostat. Přitom bychom si to přáli my i ostatní občané, ale nemůžeme a ani nechceme vyhánět čerta ďáblem a proti porušování zákona postupovat protiprávně" - může naprosto plynně navázat nedávný výrok primátora Jablonce Petra Beitla ke stejnému problému: "Policisté tu nemůžou působit jako šerifové, kteří by si s padouchy poradili nejlépe tak, že by je na místě zastřelili."

Ani příčina těchto výroků - takzvaní nepřizpůsobiví občané - se v čase nezměnila, pokud nebereme ohled na to, že ti původní zestárli a přišli mladí, nicméně stejně "staře" nepřizpůsobiví. A v podstatě se nezměnilo ani skutečné řešení. Tehdy i teď se jich chtěla města zbavit, poslat je někam hodně daleko "do pryč", do neviditelna.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se