Na tuzemský trh míří ze zahraničí první zásilky zeleniny za dumpingové ceny, jejichž pomocí se pěstitelé z okolních zemí snaží zbavit části úrody původně určené na export do Ruska. Podnákladové ceny dva měsíce po zavedení embarga na dovoz potravin do Ruska zjistili čeští zelináři například u některých dodávek polského zelí. Na zahájení mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora v Olomouci to ČTK ve čtvrtek řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

Zelím za podnákladové ceny začali polští pěstitelé podle Zemana zásobovat odběratele na Ostravsku. "Už se tady objevuje zboží z Polska za dumpingové ceny a začíná nám to deformovat ceny," uvedl Zeman. Dumpingová cena kilogramu polského zelí nyní činí zhruba dvě koruny, podle propočtů českých zelinářů by se měla pohybovat v rozmezí od 3 do 3,5 koruny za kilogram.

Ovocnáři podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka sice u jablek zaznamenali pokles cen až o 30 procent, ale nejde podle nich o dumping. "Cena jablek spadla v celé Evropě. Dovozy jablek do ČR, například z Polska či Itálie, svým objemem nevybočují z průměru minulých let v tomto období," řekl. Dodal, že kvůli pádu cen jsou čeští ovocnáři nuceni prodávat ovoce za ceny pod výrobními náklady.

Ludvík však zároveň upozornil na to, že polská vláda nyní začala producentům višní a rybízu vyplácet podporu kvůli nízkým cenám tohoto již sklizeného ovoce. "Pokud by taková podpora byla i u jablek, považovali bychom to za dumping," řekl.

Cena zeleniny se v Česku po zavedení embarga podle Zemana snížila o pětinu. Zelináři se obávají, že ceny většiny druhů zeleniny kvůli značným přebytkům dál klesnou a počet dumpingových dovozů může vzrůst. Propad cen hrozí například u zelí, cibule či mrkve. "EU sice nabízí určitou kompenzaci za zlikvidování (přebytků zeleniny), je ale otázka, do jaké míry je tato částka dostačující. Může se stát, že státy začnou hledat jiné řešení. Někdo to zaorá a někdo jiný se zeleninu bude snažit za každou cenu prodat jinam," upozornil Zeman.

Klesající ceny podle Zemana obratně využívají obchodní řetězce při jednáních s dodavateli ovoce a zeleniny. "S oblibou říkají, že když to (zelí) mohou mít z Polska za 1,8 koruny, tak nám dejte stejnou cenu, nebo si to dovezeme," řekl Zeman.

Vláda zavádí protiopatření

Zabránit dovozu potravin do Česka za dumpingové ceny by mělo nové nařízení vlády. Dovozci potravin živočišného původu a vybraných rostlinných produktů budou od pátku muset nahlašovat příchod zásilek zboží dva dny před jejich přijetím. Do formuláře budou muset uvádět také informaci o ceně výrobku.

Nařízení vlády zpřísňující nahlašovací povinnost byla ve čtvrtek zveřejněna ve Sbírce zákonů a v pátek nabudou účinnosti. Uvedení údajů o ceně má podle ministerstva zemědělství pomoci kontrolním úřadům zacílit na problematické zboží.

Ministerstvo zemědělství také plánuje v polovině října za zhruba 50 milionů korun spustit propagační kampaň prodeje domácích potravin. Evropská komise zase v úterý oznámila plány na novou pomoc zasaženým producentům v hodnotě 4,5 miliardy korun. Toto opatření podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pomůže zmírnit pokles cen a stabilizovat unijní trh.

Podle odhadu resortu přijdou tuzemští vývozci zemědělských a potravinářských produktů kvůli ruskému embargu na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nepřímé dopady kvůli dovozu přebytků z ostatních zemí pak mohou činit až půl druhé miliardy korun.