Když před rokem vyšel Průvodce protektorátní Prahou, vzbudil senzaci. A nejen tím, že kniha bez zjevných literárních ambicí (jde vlastně jen o nesmírně podrobný seznam adres a událostí) získala ocenění Kniha roku Magnesia Litera. Je to fascinující čtení, jehož autorem navíc není vystudovaný historik. Jiří Padevět, geodet, knihkupec a šéf nakladatelství Academia, si sedl do archivu a – řečeno s jednou otravnou kampaní – prostě to napsal. Vznikla velká kniha, ve které lze dohledat prakticky vše, co se během protektorátu dělo v okolí vašeho bydliště, vaší práce nebo prostě v místech, která vás zajímají. A mezitím už autor dopsal daleko temnější Krvavé jaro 1945.

Přesto, nebo právě proto má Jiří Padevět fantastický smysl pro černý humor, patrný skoro z každé jeho věty. Mluví tiše, ale je vidět, že bude v jádru asi veselá povaha. Což je zvláštní už vzhledem k tomu, co se během své práce dozvěděl o lidském druhu.

HN: Překvapil vás ohlas, který Průvodce protektorátní Prahou vyvolal?

Spíš potěšil. Především jako šéfa nakladatelství, protože na knihu tohoto druhu se prodává až neuvěřitelně. Jsem prostě rád, že máme úspěšný titul. A jako autorovi mi Magnesia Litera udělala radost, ale jinak už Průvodce protektorátní Prahou skoro nevnímám. Napsal jsem, odevzdal jsem, a když vyšla, už jsem pracoval na další.

HN: Jak vás coby nehistorika napadlo udělat zrovna průvodce protektorátem?

Byla to náhoda. V Norimberku jsem si jednou koupil válečného průvodce městem, který v Německu vychází jako edice a existuje pro každé významné město. Tak jsem si řekl, že něco takového napíšu o Praze. Bláhově jsem se domníval, že osmdesát stránek malého formátu bude hračka, dám k tomu fotky a průvodce pro turisty je hotov. Tak jsem začal s nejznámějšími místy – pankrácká věznice, Heydrichova zatáčka... A jak jsem ty příběhy začal popisovat, tak ony prostě pokračovaly jinam, na další místa, k dalším lidem, k dalším příběhům...

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.