Orwellovský rok 1984 se toho říjnového dne v někdejším Československu nezapřel. Zpravodajská relace federální televize nejprve odvysílala strohou informaci o tom, že v Roztokách u Prahy byla otevřena výstava připomínající život a dílo někdejšího dělnického prezidenta Antonína Zápotockého. Teprve potom to přišlo.

"Dalšia správa je zo Štokholmu, kde dnes udelili Nobelovu cenu za literatúru pre rok 1984 aj národnému umelcovi Jaroslavovi Seifertovi," sdělil suše slovenský hlasatel a ve slově "umelcovi" se mu zadrhl hlas. Také to, proč hlasatel tehdy řekl "aj" (česky "také"), když se každoročně uděluje za literaturu pouze jedna Nobelova cena, lze možná přičíst roztržitosti z "katastrofy", jakou tato událost pro komunistický režim znamenala a dopad ocenění v Československu násobila.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.