Na zámek v Miloticích na Hodonínsku zavítali jako každý víkend návštěvníci, kteří mají historii rádi natolik, že se neváhají převléknout do historických kostýmů. V zámku, přilehlém parku nebo v zahradě se mohou stát knížaty či hraběnkami, komtesami nebo guvernantkami.

Jak se tam dostat

Milotice leží necelou hodinu jízdy z Brna směrem na Hodonín. Z Hodonína a Kyjova je sem dobré autobusové spojení.

Princezny nezlobí

"S tímhle nápadem jsme přišli v roce 2011 a bylo to kvůli dětským návštěvníkům. Běžné prohlídky u nás na zámku je nebavily a průvodcům z takového školního zájezdu třeštila hlava po pár minutách," prozradila Miroslava Bočková, správkyně depozitáře milotického zámku.

Ratíškovická železnice

Jen několik kilometrů od Milotic se nachází šlapací drezína na vlečce průmyslového areálu v bývalém dole Tomáš. Trasa je dlouhá 3 km, za hodinu zaplatíte 200 Kč. Více na www.ratiskovka.cz

"Teď je hned vidět ta změna, když děti do kostýmů oblékneme, rázem jsou z nich jiní lidé. I sedmiletí kluci se k holkám chovají slušně, pouští je do dveří, nabízejí jim rámě, nekřičí, začnou být galantní," směje se Bočková a dodává, že inspirací jí bylo vlastní dětství. "Když jsem se jako holčička převlékla za princeznu, také jsem se jako princezna chovala."

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se