České asociaci koučů (ČAKO) se nelíbí, že vládní agentura CzechInvest začala vydávat certifikáty pro kouče. Podle asociace si agentura plete označení kouč s poradcem, a zneužívá tím jejich profesi. CzechInvest si problém s názvoslovím uvědomuje, nicméně termín kouč nadále používá. Při pokračování projektu ale počítá s úpravou názvu, sdělila mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.

CzechInvest databázi koučů vytvořil v rámci projektu CzechEkoSystem, který má pomoci začínajícím firmám. Koučové jim mají předávat zkušenosti z podnikání a řízení podniku. V databázi je nyní asi 146 takzvaných koučů.

"Základní problém je, že slovo kouč je dneska módní, takže se za kouče označuje kdekdo," sdělil předseda stavovské rady ČAKO Ladislav Dvořák. Podle něj by stačilo, kdyby CzechInvest použil slovo poradce. "Koučové zásadně neradí," zdůraznil. Koučování je podle něj o způsobu pomoci lidem, aby si sami uvědomili, co dělají dobře a mohou dělat ještě lépe, a co jim naopak nefunguje, a mohli by to tedy zkusit dělat jinak. Takzvaným koučům CzechInvestu podle něj stačí jediná dovednost, a to to, že úspěšně řídili nějaký podnik, což je ale málo.

"Nejde o koučink dle mezinárodních standardů. Certifikace vydávané koučům projektu CzechEkoSystem jsou platné jen a pouze pro projekt CzechEkoSystem," uvedla Menclová. Podle ní bude veškeré sporné názvosloví užívané v rámci projektu upraveno tak, aby bylo zřejmé, že je platné výhradně pro projekt CzechEkoSystem.

Dvořák zároveň upozorňuje na podporu, kterou agentura v rámci projektu za služby takzvaného kouče poskytuje. Jde až o půl milionu korun podle počtu hodin, těch může být podle Menclové maximálně 285. Práce kouče se podle Dvořáka uskutečňuje prostřednictvím pravidelných rozhovorů, které zpravidla trvají jednu až dvě hodiny každé tři týdny až měsíc. "Pokud by klient utratil zmiňovaných 500 000 korun za služby kouče, musel by s ním mít asi tak sto sezení," vyčíslil Dvořák.

Podle Menclové byl zájem o "koučink" ze strany účastníků velice vysoký. Jeho přínos oceňují zejména společnosti, které mají ve své prvotní fázi těsně po vzniku či během prvních let mají problém s nedostatečnými finančními zdroji, chybějícími zkušenostmi, dovednostmi a kontakty.

Kouče v Česku akreditují tři profesní organizace, a to ČAKO, International Coach Federation (ICF) a European Mentoring and Coaching Council (EMCC). Akreditace má své standardy a úrovně, pro každou z nich musí mít jedinec určité vzdělání v oboru a odkoučovaný určitý počet hodin.