Občané České republiky mají právo vědět, kolik berou z eráru státní zaměstnanci. Tečka. Tak se dá zjednodušeně vyložit listopadový precedenční rozsudek Nejvyššího správního soudu o platech z veřejných peněz. Jenže po verdiktu žádná tečka nepřišla, NSS udělal pouze středník. Verdikt vstoupil do českého kontextu léta sdíleného tajení příjmů a české závisti.

Koneckonců i předseda NSS Josef Baxa přiznává, že bedlivě sledoval, zda uměřeně s rozsudkem naloží média. Sám Baxa už však nemůže příliš ovlivnit, co za tím středníkem bude. To je práce právě pro erár, který se zatím tak usilovně bránil zveřejňování platů s poukazem na ochranu osobnosti v soukromoprávní vztahu. Verdikt NSS však staví před erár otázku úplně jinak: Jak co nejvíce uspokojit občanskou zvědavost tak, abychom se vyhnuli platovému pornu, kdy novináři budou jen dokolečka uhánět několik vysoce postavených politiků?

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se