Hnutí Žít Brno neztratí kvůli dvěma kandidátům s bydlištěm mimo Brno-střed žádný mandát v městské části, rozhodl Krajský soud v Brně. František Sobotka byl na 13. místě kandidátní listiny a Alexandr Stankov na 40. pozici a ani jeden z nich nezískal zastupitelský mandát. Hlasy voličů pro oba z nich jsou ale neplatné, uvedla v usnesení soudkyně Milada Haplová. Soud dospěl k závěru, že po přepočtení hlasů zůstává všem stranám stejný počet mandátů.

Žít Brno mělo v době voleb na kandidátní listině v Brně-středu dva muže, kteří měli trvalé bydliště mimo tuto městskou část. To ze zákona není možné, a proto soud přijal návrh na neplatnost voleb. "Volba kandidátů Františka Sobotky a Alexandra Stankova z Žít Brno není platná. Počet mandátů volebních stran získaných ve volbách se nemění," uvedl soud v usnesení s tím, že zbytek návrhu na neplatnost voleb zamítá. Navrhovatel totiž ještě později poukazoval na to, že více kandidátů Žít Brno údajně nemělo trvalé bydliště v Brně-středu. Soud k doplnění nepřihlédl kvůli opožděnému podání. Termín totiž uplynul 24. října.

Soud zjistil, že Sobotka se Stankovem měli v době voleb trvalé bydliště v jiných brněnských městských částech. Nechal si proto vypracovat od Českého statistického úřadu model volebního výsledku včetně rozdělení mandátů jednotlivým stranám po vyloučení volebních výsledků Sobotky i Stankova. Z modelu soud zjistil, že se na zisku mandátů nic nezměnilo.

Hnutí Žít Brno pochybení uznalo. "Nebyl v tom úmysl. František Sobotka si celý život myslel, že žije v Brně-středu, protože část jeho ulice se v městské části nachází. Alexandr Stankov dlouho v Brně-středu žije, ale zapomněl si trvalé bydliště přehlásit," vysvětlil ČTK lídr Žít Brno Matěj Hollan. Rozhodnutí soudu uvítal. "Jsme za to rádi a je dobře i pro nově ustanovenou koalici, že se počty mandátů nemění. Bereme to jako poučení a budeme se snažit vyhnout dalším chybám. Do voleb jsme šli nezkušení a hned jsme dostali za vyučenou," doplnil Hollan.

Podle místostarosty městské části Pavla Sázavského (ČSSD) by se to jiné straně stát nemohlo. "Se sestavováním kandidátky je velká práce a musí se vše kontrolovat. Musíme však respektovat rozhodnutí soudu. Život jde dál," řekl ČTK Sázavský.

Po rozhodnutí soudu zůstává pořadí uskupení zvolených v komunálních volbách v Brně-středu stejné. Vyhrálo Žít Brno s devíti mandáty před hnutím ANO s osmi a třetí ODS se sedmi zastupiteli. Šest mandátů získala sociální demokracie, po pěti lidovci a zelení, tři mandáty TOP 09 a dva komunisté. Koalici uzavřelo Žít Brno, ANO, lidovci a zelení. Dohromady mají 27 zastupitelů ze 45. Ve vedení radnice nahradí dosavadní koalici ODS a ČSSD. Dosavadního starostu Libora Šťástku (ODS) nahradí Martin Landa (Žít Brno). V opozici bude kromě ODS a ČSSD také KSČM a TOP 09. Právě TOP 09 měla podle původních odhadů získat jeden mandát, který Žít Brno mělo kvůli pochybení ztratit. "Rozhodnutí soudu respektujeme. Kdybychom získali jeden mandát, bylo by to příjemné překvapení. Nestalo se tak, nic se neděje," doplnil lídr TOP 09 Bohumil Straka. Právě TOP 09 měla být v původně zamýšlené pětikoalici s Žít Brno, ANO, lidovci a zelenými. Nakonec ale z jednání vypadla. Žít Brno to vysvětlilo tím, že je lepší varianta stejná čtyřčlenná koalice, jako je na magistrátu. TOP 09 však hodlá podle Straky podporovat všechny rozumné myšlenky nové koalice.

Krajský soud v Brně přijal v souvislosti s komunálními volbami téměř 30 návrhů na jejich neplatnost. Asi dvacítka se týká jihomoravských měst a obcí, zbytek směřuje na Zlínský kraj a Vysočinu. O některých už rozhodl, u zbytku tak musí učinit do půli listopadu.