V poslední dekádě zkolabovaly oba velké mýty postkomunistické éry. Nejprve iluze o samospasitelnosti trhu a nyní i chiméra o globalizaci a míru. Před několika lety jsme bolestně zjistili, že nežijeme v matematickém modelu dokonalého trhu, nýbrž v rozhárané realitě, k níž patří manipulace a zneužívání tržní moci, stejně jako ekonomicky nelogické jednání.

Většině analytiků to sice chvíli trvalo, ale dnes snad již pochopili, že se svět nevyvíjí k míru a k hospodářské spolupráci, nýbrž že k němu dnes jako včera patří násilí a fanatismus. Pro energetický sektor to znamená, že byl a bude vděčným cílem pro ekonomickou válku, cyberwar, ale i pro klasické vojenské operace.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se