V poslední dekádě zkolabovaly oba velké mýty postkomunistické éry. Nejprve iluze o samospasitelnosti trhu a nyní i chiméra o globalizaci a míru. Před několika lety jsme bolestně zjistili, že nežijeme v matematickém modelu dokonalého trhu, nýbrž v rozhárané realitě, k níž patří manipulace a zneužívání tržní moci, stejně jako ekonomicky nelogické jednání.
Většině analytiků to sice chvíli trvalo, ale dnes snad již pochopili, že se svět nevyvíjí k míru a k hospodářské spolupráci, nýbrž že k němu dnes jako včera patří násilí a fanatismus. Pro energetický sektor to znamená, že byl a bude vděčným cílem pro ekonomickou válku, cyberwar, ale i pro klasické vojenské operace.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



