Poslední roky bývá považována za favoritku Nobelovy ceny za literaturu. Přitom píše dokumentární romány o Velké vlastenecké válce, sovětských vojácích v Afghánistánu, o černobylské katastrofě, abychom jmenovali ty nejznámější. Spojuje je jedno – zájem o Homo sovieticus, tvora vzešlého z největšího sociálního experimentu 20. století. Člověka, který ještě nechce odejít z dějin, jak ostatně nyní ukazují události na Donbasu.
"Třicet let jsem byla kronikářkou tohoto člověka. I já jsem byla jeho součástí. Definitivně jsem to ze sebe dostala v Afghánistánu. Do té doby jsem myslela, že může existovat nějaký socialismus s lidskou tváří, jak o tom mluvil třeba Dubček," říká šestašedesátiletá běloruská spisovatelka Světlana Aleksijevičová, která nedávno přijela na Festival spisovatelů Praha.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.