Překvapení nálezci nechtěli věřit svým očím, když objevili kresby a grafiky Josefa Čapka, Václava Špály, Jana Slavíčka, Vlastislava Hofmana, Rudolfa Kremličky, jeho výtvarně nadaného mladšího bratra Zdeňka a dalších autorů. V krabici v ateliéru Rudolfa Kremličky byly také uloženy dvě kresby Toyen, obě datované rokem 1937. Menší z nich, Surrealistická krajina, jde do aukce s vyvolávací cenou 40 tisíc korun.

Pravým pokladem je ale kresba tuší a akvarel od Toyen, nazvaná Sen. Ve středu kresby je drolící se zbytek kamenné stavby s rozhoupaným kyvadlem, v popředí se nad stojatou hladinou tyčí ženská postava s černou skvrnou místo hlavy a obličeje. Mnohým milovníkům umění bude námět této práce jistě povědomý. "Je to přípravná kresba k obrazu Sen. Rok 1937 se u obou děl shoduje," říká ředitel síně European Arts Albert Trnka.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se