Překvapení nálezci nechtěli věřit svým očím, když objevili kresby a grafiky Josefa Čapka, Václava Špály, Jana Slavíčka, Vlastislava Hofmana, Rudolfa Kremličky, jeho výtvarně nadaného mladšího bratra Zdeňka a dalších autorů. V krabici v ateliéru Rudolfa Kremličky byly také uloženy dvě kresby Toyen, obě datované rokem 1937. Menší z nich, Surrealistická krajina, jde do aukce s vyvolávací cenou 40 tisíc korun.

Pravým pokladem je ale kresba tuší a akvarel od Toyen, nazvaná Sen. Ve středu kresby je drolící se zbytek kamenné stavby s rozhoupaným kyvadlem, v popředí se nad stojatou hladinou tyčí ženská postava s černou skvrnou místo hlavy a obličeje. Mnohým milovníkům umění bude námět této práce jistě povědomý. "Je to přípravná kresba k obrazu Sen. Rok 1937 se u obou děl shoduje," říká ředitel síně European Arts Albert Trnka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.