Darovací daň, kterou česká vláda uvalila na emisní povolenky, není v souladu s právem Evropské unie. Ve svém vyjádření to včera uvedla generální advokátka Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku Juliane Kokottová.

Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto.

Dvaatřicetiprocentní zdanění emisních povolenek zavedla pro roky 2011 a 2012 vláda premiéra Petra Nečase. Získané peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie. Zmírnil se tak růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti.

Podle směrnic Evropské unie ale měla být většina povolenek v tomto období firmám přidělována bezplatně.

O vrácení daně požádalo letos několik velkých firem, mimo jiné energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Na darovací dani z bezplatně přidělených povolenek stát přitom v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, v roce 2012 pak 2,7 miliardy korun.

Celkem se tedy hraje o vrácení 7,5 miliardy korun, jen ČEZ chce vrátit 5,3 miliardy korun, Alpiq žádá o 140 milionů, Ško-Energo požaduje zpět 20 milionů korun. V případě ostravského ArcelorMittalu jde taktéž o desítky milionů korun.

Ško-Energo se se stížností proti dani z přidělených povolenek obrátilo na soud. U pražského krajského soudu uspělo, a to i přesto, že oprávněnost daně potvrdil i Ústavní soud, podle něhož byla v pořádku. Stát se proti rozsudku ve prospěch Ško-Energa odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, ten ale přehrál rozhodování do zahraničí: požádal o posouzení situace Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku.

Generální advokátka Kokottová ve svém posudku uvedla, že Evropská unie požadovala v době vydání povolenek, aby jich členské státy firmám bezplatně přidělily přinejmenším 90 procent. Uvalení daně je podle ní v rozporu s principem bezplatného přidělení. Kokottová upozorňuje také na to, že případné změny v plánu emisních povolenek, tedy včetně uvalení daně, musejí jednotlivé členské státy předložit Evropské komisi ke schválení, což se v tomto případě nestalo.

Nález advokátky určený pro soud sice není závazný, soudci však často názor potvrdí.

Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu. České podniky ale mají výjimku, když dostávají část povolenek bezplatně výměnou za investice do ekologičtějších provozů