Ani účast hudebníka Stinga nezachránila jeho broadwayský muzikál The Last Ship. Producenti ho označili za neúspěšný a oznámili, že po pouhých čtyřech měsících bude mít derniéru. Poslední představení v newyorském Neil Simon Theatre se podle agentury Reuters uskuteční 24. ledna. V muzikálu, inspirovaném Stingovým dětstvím na severovýchodě Anglie, začal třiašedesátiletý zpěvák a hudebník účinkovat 9. prosince, aby pomohl zvýšit návštěvnost.

To se částečně podařilo, za první týden Stingovy účasti muzikál s rozpočtem 15 milionů dolarů utržil 817 tisíc dolarů. Týden předtím, tedy ještě bez Stinga, to bylo jen 491 tisíc dolarů. Například minulý týden, kdy jiné broadwayské muzikály zaznamenávaly největší návštěvnost za celý rok a třeba představení Lví král utržilo 2,5 milionu dolarů, měla The Last Ship tržby 953 tisíc dolarů a prodala 83 procent vstupenek.

Producenti se ale obávají poklesu návštěvnosti poté, co Sting v představení přestane hrát. Koncem ledna totiž hudebník vyráží na turné s písničkářem Paulem Simonem, s nímž 14. března vystoupí také v pražské O2 areně. "Po Stingově odchodu by už ztráty byly příliš vysoké," konstatoval producent Jeffrey Seller nad údaji o předprodejích na další měsíce, kdy vstupenky i nadále dosahují cen od 50 do 225 dolarů. Podle Sellera by muzikál bez Stinga každý týden prodělával nejméně 75 tisíc dolarů.

Zatímco Stingovy písně z muzikálu kritici přijali dobře, výtky měli někteří z nich k příběhu inscenace. Ten vypráví o synovi stavitele lodí, jenž se po patnácti letech vrací do rodného města na severovýchodě Anglie, aby se pokusil získat zpět dávnou lásku. Zjišťuje ale, že město sužuje recese a dívka se brzy bude vdávat. Hrdina se nakonec rozhodne pomoci místním obyvatelům postavit poslední loď. Sting v inscenaci nahradil britského herce Jimmyho Naila v roli jednoho z předáků loděnice.

Producent Seller lituje, že marketingová kampaň muzikálu využívala motivu loděnic. K těm prý asi Američané nemají podobný vztah jako Britové a producenti zřejmě udělali chybu, když se nesnažili "prodat" muzikál jako love story, konstatoval Seller. Posteskl si také nad tím, že byť 70 procent publika na Broadwayi tvoří ženy, představení se Stingem nebylo ani jednou vyprodané.

Zpráva o derniéře The Last Ship navíc přichází v době, kdy Broadway zaznamenala největší roční tržby v historii. Vloni ji navštívilo 13,1 milionu lidí, celkové tržby dosáhly 1,36 miliardy dolarů. Oproti loňsku návštěvnost na Broadwayi stoupla o 13 procent, tržby pak o 14 procent.