Descartes kdysi řekl: Jsem, protože pochybuji, Adam Smith (tatíček klasické ekonomie) řekl: Jsem (člověkem), protože soucítím. Bůh řekl: Jsem ten, který jsem. My říkáme: Jsme ti, kteří nejsme zcela ti, kterými jsme, či chceme být, jsme, co (ještě) nejsme. Z onoho hesla Je suis Charlie zdá se mi užitečnější soustředit se na Je suis - co tedy jsem?

Kundera ve Směšných láskách popisuje scénu, ve které dva milenci nemohou vystoupit ze hry, kterou rozehráli (na dva cizince: svůdníka a stopařku). Zoufalá dívka chce vystoupit ze hry, kterou nebyl schopen přerušit ani sex (její "cizí" přítel se k ní chová - v rámci nevystoupitelné role - hrubě, jako k děvce). S pláčem na něj volá (neb byť si byli fyzicky blízko, v sobě, byli daleko): Já jsem já, já jsem já!

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se