Matka jednoho z dvou japonských rukojmích, kteří jsou v moci radikálů z hnutí Islámský stát (IS), prosí o propuštění syna.

Osud Japonců je však značně nejasný. Ultimátum japonské vládě na zaplacení výkupného ve výši 200 milionů dolarů (zhruba 4,9 miliardy korun) totiž vypršelo v pátek v 6:50 SEČ.

Islamisté na internetu podle agentury AP zveřejnili varování, že "začalo odpočítávání" do zabití japonské dvojice. Na příslušném videu však nejsou záběry Japonců, ale jiných rukojmích, které IS popravil v minulosti.

Jen několik málo hodin před ultimátem, které si stanovili únosci, se na IS obrátila Junko Išidová.

"Kendži není nepřítelem Islámského státu," řekla před zástupci médií matka 47letého novináře na volné noze Kendžiho Gota, který byl unesen spolu se samozvaným vojenským poradcem Harunou Jukawou. Išidová zároveň vyzvala japonskou vládu, aby život jejího syna, který se před dvěma týdny stal otcem, zachránila.

Džihádisté v úterý zveřejnili video s oběma zajatými muži. Ti v oranžových kombinézách klečeli před kamerou spoutaní po boku ozbrojeného muže v černé kukle.

Podobně vypadala videa se západními rukojmími, které IS popravil.

Zakuklený bojovník IS na videu vyzval japonskou vládu k zaplacení 200 milionů dolarů do 72 hodin, jinak budou rukojmí zabiti. Podle médií japonská vláda usuzuje, že ultimátum vypršelo ve 14:50 tokijského času (6:50 SEČ). Oficiálně japonská vláda odmítla výkupné zaplatit a přes veškerou snahu se nepodařilo únosce kontaktovat a vyjednávat.

Išidová uvedla, že byla udivena a rozhořčena, když se od své snachy v říjnu dověděla, že Goto odjel do Sýrie necelé dva týdny poté, co se mu narodilo dítě, aby zachránil svého už zajatého přítele Jukawu.

"Můj syn cítil, že musí učinit vše, co je v jeho silách, aby se pokusil zachránit přítele," řekla matka a podle agentury AP se japonským způsobem opakovaně omluvila za "všechny problémy, které můj syn způsobil".

Premiér Šinzó Abe ještě před vypršením ultimáta svolal národní bezpečnostní radu, aby se poradil o dalším postupu.

Mluvčí vlády Jošihide Suga v pátek zopakoval, že Japonsko se snaží všemi možnými kanály navázat kontakt s únosci. Na japonské politice poskytování humanitární pomoci syrským uprchlíkům se prý nic nemění.

Japonsko v minulosti podle tamních médií několikrát zaplatilo únoscům japonských občanů. Tentokrát se tak vzhledem k výši požadované částky pro teroristy a tomu, že oba Japonci vstoupili do oblasti s vědomím rizika, ale nejspíš nestane.