Docela to trvalo, ale odkouzlení Andreje Babiše je tu. S tím, jak se politický projekt majitele Agrofertu rozrůstá, přestává fungovat centrální řízení firemního typu a začínají se objevovat potíže. Všechno se už zkrátka nedá zařídit tak prostě, jak Babiš sliboval na billboardech.

Na úrovni vlády ještě může vše zachraňovat Babiš sám. Neschopného ministra vymění, za váhajícího zaskočí, je všude. Marketingově to navíc vypadá hezky: "Podívejte se, jaký je ten Andrej chlapík!" Jenže v nekonečných prostorách komunální politiky už funguje pod značkou Babiš tolik lidí, že se nedají ani uřídit, ani uhlídat. A dosud skvěle šlapající soustrojí najednou drhne.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Mlčící pražské primátorce Adrianě Krnáčové, postrádající Babišovu sílu, charisma i schopnosti, se po třech měsících rozkládá magistrátní koalice. V pražském ANO zuří boj mezi Radmilou Kleslovou a jinými straníky. Úředníci za ANO se stávají objektem zájmu policie kvůli podezření z úplatkářství. Heslo "nejsme jako politici" bledne. ANO se ze spasitelského projektu proměňuje ve standardní partaj. Přesně takovou, jako jsou ty, před kterými nás Andrej Babiš sliboval zachránit.

Začínají to zvolna vnímat i voliči. STEM se sice dá důvěřovat jen limitovaně (Petr Nečas kdysi trefně poznamenal, že je to spíše SDEM - sociálně demokratické empirické měření), ale lednový průzkum preferencí za pozornost stojí. ČSSD začala po dlouhé době stahovat Babišův náskok. V prosinci Babiš vedl o 15 procent, nyní o devět. A to průzkum proběhl ještě předtím, než HN odhalily první korupční skandál ANO, po kterém dostala Babišova věta "všichni tady kradou" nový a pro něj ne zrovna příjemný obsah.

Co bude tváří v tvář střízlivění společnosti Babiš dělat? Těžko může dál tvrdit, že jeho projekt je o tolik lepší než tradiční partaje. Kouzlo je pryč. Je to smutné, ale v ANO se bude zřejmě muset začít standardně politicky makat.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se