V několika slovutných bankách na newyorské Wall Street a na prestižních amerických univerzitách vylezly v prosinci 1990 z faxů dopisy od československé Státní plánovací komise. Paradoxně právě tato instituce, která dlouho řídila - či spíše dusila - jednu z nejdogmatičtějších centrálně plánovaných ekonomik v socialistickém bloku, teď žádala o pomoc při transformaci hospodářství.

Komise po pádu komunistického režimu automaticky spadala pod nového mladého místopředsedu federální vlády a ministra hospodářství Vladimíra Dlouhého. "Nápad na setkání ekonomů mi vnukl Jan Vaňous, když jsme se potkali v letadle z Frankfurtu do Prahy. Já se zrovna vracel z nějaké konference v Německu a on byl po přestupu z Ameriky. Říkal mi: Všechny nás povolej, co o tom něco víme, abychom také pomohli," vzpomíná dnes Dlouhý.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.