V době, kdy v mnoha evropských zemích ještě doznívají následky vážné ekonomické a finanční krize a evropský projekt prochází krizí důvěry, přichází Evropská komise s ambiciózním projektem, který se může stát obdobným milníkem evropské integrace, jakým byl například vznik jednotného vnitřního trhu. V Bruselu byl před pár dny představen nástin "energetické unie".

Diskuse o společné evropské energetické politice nejsou nové, některé její prvky zakotvila už Lisabonská smlouva. Situace v energetickém sektoru se ale v posledních letech výrazně změnila. Energeticko-klimatický balíček z roku 2007 byl přijímán v době hospodářského růstu. Ekonomická a finanční krize, štědře podporovaný rozvoj obnovitelných zdrojů, produkce plynu z břidlic v USA a volatilní ceny ropy na světových trzích - to vše nastolilo otázku konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v souvislosti s vysokými cenami energií.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se